BlogPsikoloji

Birinin size gerçeği söylemesini nasıl sağlarsınız?

Birinin size yalan söylediğini mi düşünüyorsunuz? Üç eski CIA görevlisinin verdiği bu ipuçlarıyla birinin size gerçeği söylemesini nasıl sağlayacağınızı öğrenin…

İster sevgilinizin size yalan söylediğinden şüpheleniyor olun, ister bir iş arkadaşınızın gerçeği sakladığından emin olun, birine gerçeği söyletmek çok faydalı bir beceridir ve eski CIA görevlileri ve Get The Truth kitabının yazarları Philip Houston, Michael Floyd ve Susan Carnicero’ya göre kolayca öğrenebileceğimiz bir beceridir.

Birinin size gerçeği söylemesini sağlayacak 6 basit adım…

1. Baş başa yemeğe gidin

Kimsenin kalabalık önünde itirafta bulunmadığı bilinen bir gerçektir. Manevi destek veya sizin tarafınızı tutacak birinin yanınızda olması cazip gelse de, en iyisi onları geride bırakmak ve baş başa olmaktır. Sadece ikiniz olduğunda birine gerçeği söyletme olasılığınız çok daha yüksektir.

Bir başka harika ipucu? Dışarıda yemek yiyemiyorsanız yemek alıp ziyaretine gidin: İnsanlar yemek yerken daha rahat konuşurlar çünkü yemeği zevkle ilişkilendirirler. Ayrıca, sizi sempatik kılar ve başkalarının size borçlu hissetmesini sağlar.

2. Empatiyle yaklaşın

Birinin size gerçeği söylemesini sağlamaya çalışırken, suçlayıcı olmayın, çünkü bu onların öfkelenmesine veya savunmaya geçmesine neden olabilir. Bunun yerine, onlara empati ve sempati gösterin ve samimi olun.

Yavaş ve sessiz konuşun ve Doğrudan Endişe Gözlemi (DEG) ile başlayın. Örneğin: ‘Benimle konuşmayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Bunu takdir ediyorum. Mesele şu ki, söylediklerinizin bazıları birbirini tutmuyor. Neyi kaçırdığımı anlamama yardım etmene ihtiyacım var.’ Gerçek bir ilgi ve endişeden kaynaklanıyor gibi görünen bu nazik yaklaşım, saldırıya geçmekten çok daha etkilidir.

3. Sorularla boğmayın

Birinin size gerçeği söylemesini sağlamaya çalışırken, itiraf etmesi halinde sorunu çözmek için birlikte çalışabileceğinize dair güvence verin.

Onlara bir sürü soru sormak yerine, bir monolog oluşturun. Bunu yaparak, ne yaptıklarını zaten bildiğinizi ima etmiş olursunuz. Ancak, bu yaklaşımı onları azarlamak için kullanmak yerine, empatiyi geri getirin ve haklı hatalarına yol açan baskıları anladığınızı söyleyin.

Ardından, onlara size gerçeği söyleme şansı verin. Eğer itiraf edebilirlerse, sorunu çözmek için birlikte çalışabileceğinize dair onlara güvence verin. Sonuçta, suçlu bir insan sadece anlaşılmak ister, çünkü bu onların affedildiklerini hissetmelerini sağlar.

4. Kısa vadeli düşünmeyi geliştirin

Söz konusu kişi, yalanının uzun vadeli sonuçlarını düşünmeye başladığı anda, susacak ve gerçek, içinde daha derinlere gömülecektir. Bu nedenle, gerçeğin olası sonuçları üzerinde durmamanız veya bunları herhangi bir şekilde tehdit etmek için kullanmamanız önemlidir.

Bunun yerine şu şekilde ifadeler kullanabilirsiniz: ‘Bu düzeltilebilir bir sorun’ ‘İyi insanlar da bazen aptalca şeyler yapabilirler’ bunun gibi ifadelerle yüzlerini kurtarmalarına yardımcı olun. Bu yaklaşımın onların güvenini kazanma olasılığı çok daha yüksektir ve umarım size gerçeği söyleyecek kadar güvende hissedeceklerdir.

5. Konuşmanın kontrolünü kaybetmeyin

Size gerçeği söylemeleri için kendilerini güvende hissedecekleri sakin ve empatik bir ortam yaratmanız gerekirken, sizi ezmelerine veya konuşmayı kontrol etmelerine izin vermeyin. Burada bulunmanızın bir nedeni var – size doğruyu söylemelerini sağlamak – bu yüzden konuşmanın kontrolünü elinizde tutmalısınız.

Yalan söylediklerini inkar ederlerse, konuşmayı kesmeleri gerektiğini belirtmek için dur dercesine elinizi kaldırın. Ardından, kişinin adını kullanın ve hazırladığınız monoloğu tekrarlayın. Şu şekilde ifadeler kullanabilirsiniz: ‘Bunun neden olduğunu bulmamız ve düzeltmemiz gerekiyor’.

6. Cüretli olun ama suçlayıcı değil

Onları sorgularken suçlayıcı sorular kullanmayın. Bunun yerine, varsayımsal bir soru kullanmaya çalışın. Bu, onlara zaten gerçeği bildiğinizi ve size yalan söylediklerinin farkında olduğunuzu gösterecektir.

Örneğin, görüştüğünüz kişiye bunun doğru olup olmadığını hala bilmediğiniz mesajını veren “Parayı aldınız mı?” sorusu yerine, bunun doğru olduğunu varsayın ve “Para şimdi nerede?” diye sorun. Sonunda gerçeği zaten bildiğinizi kabul ederlerse, sizi acılarınızdan kurtarmaları ve sonunda yalanlarını ortaya çıkarmaları çok daha olasıdır.

İlgili gönderi
BlogPsikolojiSağlıkSosyal

"Hatırlamayı hatırlamak" İleriye dönük belleğinizi geliştirecek ipuçları

İleriye dönük bellek, hatırlamak için hatırlama veya gelecekteki bir niyeti gerçekleştirmek…
Daha fazla oku
BlogTeknoloji

İnternet Hızını Artırmak için DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS ayarlarını değiştirmek günlük internet hızınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir…
Daha fazla oku
BlogSanat

Sanat Eserlerini Keşfetmek İçin Yeni Bir Yaklaşım

Sanat eserlerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaya hazır mısınız? Bu yazımızda…
Daha fazla oku
Bülten
Haberdar Olun

Magniphant'ın Bültenine kaydolun ve Magniphant'ın size özel en iyi haberlerini alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir