Sağlık

Doktorlara Göre Glikolik Asidin Cildiniz İçin Yapabilecekleri

Son moda cilt bakım bileşeninin faydaları ve yan etkileri.

Cilt bakım rutininizi minimize edilmiş gözenekler, daha genç görünen bir cilt ve berrak, ışıltılı bir cilt gibi tüm faydaları sağlayan bir ürünle basitleştirmek istiyorsanız, gözlerinizi glikolik asitten ayırmayın. Bu mucizevi bileşen, yaşlanmadan akneye kadar en büyük cilt sorunlarınız için hepsi bir arada bir çözümdür. Cilt bakım rutininize eklemeyi kesinlikle düşünmeniz gereken bir içeriktir.

Peki, glikolik asit nedir?

Glikolik asit, organik, karbon içeren bir molekül olan bir alfa-hidroksi asittir (AHA). New York Lazer ve Cilt Cerrahisi Merkezi’nin kurul sertifikalı dermatoloğu Jessica Krant’a göre bu molekül şeker kamışı ve meyvelerde doğal olarak bulunur. Aşina olabileceğiniz diğer bazı AHA’lar arasında laktik asit ve narenciye asidi bulunmaktadır. Bunların salisilik asit gibi beta hidroksi asitlerle (BHA’lar) karıştırılmaması gerektiğini unutmayın. AHA’lar suda çözünür ve esas olarak cildi kimyasal olarak ölü hücrelerden arındırmak için kullanılırken, BHA’lar yağda çözünür ve siyah noktaları açmak için gözeneklere nüfuz edebilir. AHA’lar genellikle peeling ve tonerlere dahil edilirken, BHA’lar tipik olarak temizleyiciler ve nemlendiriciler de dahil olmak üzere akne kontrol ürünlerinde görülür.

Dr. Krant, “Glikolik asit, cildin dış katmanlarındaki keratinositler [cilt hücreleri] arasındaki bağlantıları kaba, mekanik eksfoliyasyon teknikleri olmadan ayırmaya yardımcı olur ve cildin ölü hücrelerden arındırılmasını teşvik eder” diyor. “Bu şekilde, hücre döngüsünü yapay olarak hızlandırabilir ve daha taze, daha genç hücreleri yüzeye çıkarabilir.”

Glikolik asidin faydaları nelerdir?

New York’taki Spring Street Dermatology’nin kurucusu ve kurul sertifikalı bir dermatolog olan Sapna Palep, “Bence insanlar glikolik asidin ne kadar işe yaradığını hafife alıyor.” diyor. “Anti-aging için işe yarıyor. Akne için çok iyi. Akneyi en başından, komedon aşamasından itibaren durduruyor. Hastalarım bana ‘Burnumdaki siyah noktalardan nefret ediyorum ve gözeneklerim çok büyük’ diye geliyorlar. Onlara hemen glikolik veriyorum.”

Dr. Palep’in dediği gibi, bu cilt bakım süperstarının aşağıdakiler de dahil olmak üzere uzun bir fayda listesi vardır:

  • İnce çizgileri ve kırışıklıkları azaltır. GH Güzellik Laboratuvarı Kıdemli Kimyageri Danusia Wnek, “Cilt bakım ürünlerinde bulunanlarla tutarlı konsantrasyonlarda glikolik asidin, yaşlanmış cildin görünümünü en aza indirdiği kanıtlanmıştır.” diyor. Klinik bir çalışmada, %8 glikolik asit formülü genel olarak hasarlı ciltte önemli bir iyileşme göstermiş ve test edenlerin geri bildirimleri de bu sonuçları desteklemiştir: çalışma sonrasında doldurulan bir ankete göre, test edenler 22 hafta sonra formülün diğer cilt özelliklerinin yanı sıra ince çizgileri de önemli ölçüde iyileştirdiğini belirtmişlerdir.
  • Gözeneklerin görünümünü en aza indirir. Birmingham, Alabama’daki Skin Wellness Dermatology’nin kurucusu M.D. Corey L. Hartman, “Bu, deri içlerine sıkışabilen ölü deri hücrelerinin çıkarılmasıyla gerçekleşir” diyor. “Aslında hiçbir şey gözeneklerinizin boyutunu değiştiremez, ancak temiz olduklarında, yağ ve ölü deri ile tıkanmadıklarında daha küçük görünürler.”
  • Ölü deri hücrelerini temizler. Dr. Hartman, “Glikolik asit, hücreleri bir arada tutan bağları çözer.” diyor.
  • Akne ile savaşmaya yardımcı olur. Dr. Hartman, “Cilt yüzeyindeki ölü derinin en üst tabakasına peeling uygulayarak, ölü derinin sebumla karışarak akne oluşturma riskini en aza indirirsiniz” diyor.
  • Cilt tonunu eşitler. Wnek, “Glikolik asidin bu çalışmada plasebo ile karşılaştırıldığında renk değişikliğini ve cilt dokusunu %5 düzeyinde istatistiksel olarak iyileştirdiği kanıtlanmıştır.” diyor.

Ayrıca: Dr. Palep, glikolik asidin yeni annelerin kullanması için güvenli olduğunu söylüyor. BHA’lar ve retinol gibi bazı güzellik bileşenlerinden hamilelik ve emzirme döneminde kaçınılması gerektiğinden, “bu dönemde kadınlar için hayat kurtarıcıdır.”

Glikolik asit kullanmanın en iyi yolu

NYC’deki Mudgil Dermatology’nin kurucusu, kurul sertifikalı dermatolog ve dermatopatolog Adarsh Vijay Mudgil, “Glikolik asit, temizleyicilerden toniklere ve tıbbi sınıf kimyasal peelinglere kadar her türlü üründe bulunabilir” diyor. “Kullanımı gerçek anlamda bir hazırlığa bağlıdır.”

Dr. Krant, seçtiğiniz ürün ne olursa olsun, herhangi bir karışımdan fayda göreceğinizi söylüyor. “Glikolik asit her kullandığınızda işe yarar ve hemen etki etmeye başlar.” Dr. Krant, evde yalnızca maksimum %10 konsantrasyona sahip ürünleri kullanmanızı tavsiye ediyor. “Daha güçlü formülasyonlar, kurul onaylı dermatoloğunuz tarafından uygulanabilir, ancak sadece kimyasal peeling konusunda kapsamlı deneyime ve eğitime sahip kişiler tarafından uygulanmalıdır.”

Glikolik asidin herhangi bir yan etkisi var mıdır?

İnsanlar genellikle glikolik asit kullanımından kaynaklanan yan etkilerle karşılaşmazlar, ancak “kuru veya hassas cilde sahip olanlar için tahriş edici olabilir” diyor Dr. Mudgil. “Daha seyrek aralıklarla yıkamalar yağlı cilde sahip kişilerde sorun yaratmadan günlük olarak kullanılabilirken, tıbbi sınıf peelingler yalnızca ayda bir kez tolere edilebilir.”

Nadiren de olsa, insanların karşılaşabileceği en kötü yan etkiler, yüksek yüzdeli glikolik asit ürünlerinin dikkatsiz kullanımından kaynaklanmaktadır. Dr. Krant, “Glikolik asit cildi yakabilen ya da yara izi bırakabilen bir asittir.” diye uyarıyor. “Aşırı kızarıklık, kalıcı yanma hissi, cildin grimsi beyaza dönmesi veya -en kötü senaryo- cildin kabarması ve hemen dökülmesi, olası tehlikenin ve kalıcı yara izinin işaretleridir.”

Ayrıca Dr. Hartman, “koyu tenli kişiler, glikolik asidin aşırı kullanımının hiperpigmentasyona yol açabileceğinin farkında olmalıdır – çoğu insanın glikolik asidi kullanma amacının tam tersi” diyor. “Koyu tenli kişilerin ciltlerinde daha yüksek oranda melanin bulunur ve kızarıklık ve soyulma gibi küçük tahrişler, genellikle hiperpigmentasyona yol açabilen iltihabi bir yanıtı tetikleyebilir.” Bu konuda endişeleriniz varsa, yavaş başlamanızı ve haftada bir kez düşük yüzdeli bir glikolik asit ürünü kullanmanızı öneriyor. Vücudunuz ürünü iyi tolere ederse, kullanımı haftada bir ila iki kereye çıkarın.

Glikolik asit günlük olarak kullanılabilir mi?

Wnek, “Glikolik asidi her gün kullanmanızı önermiyorum çünkü aşırı tahrişe neden olabilir” diyor. “Rutininize yavaşça dahil edin ve tolere edilirse gün aşırı veya iki günde bire kadar ilerleyin.”

Wnek, günlük olarak kullanılabileceği tek zamanın düşük konsantrasyonlardaki temizleyiciler olduğunu belirtiyor, “ancak yine de rutininize yavaşça dahil edin” diye tavsiye ediyor.

Glikolik asit C vitamini ve retinolden daha mı iyidir?

Dr. Hartman, “Glikolik asit, C vitamini ve retinol kullanılan bir cilt bakım rutini için harika bir tamamlayıcıdır, ancak her iki bileşenden de daha iyi olduğunu veya C vitamini ve retinol kullanımını glikolik asit ile değiştirmeniz gerektiğini söyleyemem” diyor.

Glikolik asit ile birlikte hangi bileşenleri kullanmaktan kaçınılmalı

Dr. Hartman, tahriş riskini en aza indirmek için glikolik asidin salisilik asit, C vitamini, retinol veya benzoil peroksit ile birlikte kullanılmamasını tavsiye ediyor. “Bu bileşenleri rutininizin diğer bölümlerinde kullanabilirsiniz, ancak aynı anda, aynı günde değil” diye açıklıyor. “Örneğin, geceleri düzenli olarak bir retinol serum uyguluyorsanız, ancak glikolik asidi denemek istiyorsanız, glikolik asit ürününü uygulayın ve retinolünüzü birkaç gece için atlayın. Hassas bir cildiniz varsa, glikolik asit kullandığınız gün başka herhangi bir peeling ürünü kullanmayın.”

Glikolik asit ve salisilik asit arasındaki fark nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, glikolik asit bir AHA, salisilik asit ise bir BHA’dır. Dr. Hartman, “Glikolik asit molekülleri daha küçüktür ve cildin üst katmanlarını soyarak cildin eski, ölü deri hücrelerini dökmesine ve alttaki daha yeni cildi ortaya çıkarmasına yardımcı olarak daha eşit bir cilt dokusu ve tonu sağlar” diyor.

Salisilik asit en yaygın BHA’dır ve tipik olarak çatlakları tedavi etmek ve önlemek için kullanılır. Wnek, “Temizleyiciler ve nemlendiriciler de dahil olmak üzere akneye eğilimli ciltler için her türlü formülasyonda bulunur” diyor. “Salisilik asit de peeling yapar, ancak bunu fazla yağı gidererek yapar, bu da tıkanmış cildi temizlemeye, tıkanmış gözenekleri azaltmaya ve siyah noktaları en aza indirmeye yardımcı olur.”

Glikolik asidin saç veya vücut için faydaları var mı?

Evet, glikolik asit sihrini yüzünüzden daha fazlasında gösterebilir. Dr. Hartman, “Glikolik asit içeren ürünler vücutta, özellikle de moleküllerin peeling özelliklerinin cildi aydınlatmaya yardımcı olabileceği koltuk altlarında başarıyla kullanılabilir” diyor. Kollarının altını tıraş eden birçok kişi cildin orada daha koyu olduğunu fark edebilir. “Bunun nedeni, tıraş bıçağının cilt yüzeyine attığı mikroskobik çentikler yoluyla bölgenin tekrar tekrar ‘yaralanmasıdır'” diye açıklıyor. “Vücudun doğal bağışıklık tepkisi, bu küçük kesikleri onarmak için bölgeye sinyaller gönderir, bu da melaninin aşırı üretimine yol açarak cildi koyulaştırabilir.” Glikolik asit ölü derilerin atılmasını, ten rengini açmaya ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olarak tıraş çabalarını kolaylaştırabilir.

En iyi glikolik asit ürünleri nasıl seçilir?

Sizin için en iyi ürünler cilt tipinize bağlı olacağından, her zaman önce dermatoloğa danışmalısınız. Cildiniz daha hassas veya kuruysa, daha düşük glikolik asit yüzdesine (yaklaşık %5) sahip ürünleri tercih edin.

Kendinizi güneş hasarından korumak için ekstra önlemler almanız da önemlidir. Glikolik asit, diğer AHA’larla birlikte cildinizin zararlı UV ışınlarına karşı hassasiyetini artırır. Gün boyunca güneşe maruz kalmanızı azaltmak için bolca güneş kremi sürdüğünüzden, şapka taktığınızdan ve gölgede kaldığınızdan emin olun.

İlgili gönderi
BlogPsikolojiSağlıkSosyal

"Hatırlamayı hatırlamak" İleriye dönük belleğinizi geliştirecek ipuçları

İleriye dönük bellek, hatırlamak için hatırlama veya gelecekteki bir niyeti gerçekleştirmek…
Daha fazla oku
BlogSağlıkYemek

Kafein nasıl çalışır ve kahve içmek için en iyi zaman nedir?

Hangi kimyasal hem böcek ilacı olarak kullanılabilir, hem prematüre bebeklerin düzgün nefes…
Daha fazla oku
SağlıkYemek

Bu Kitap Bildiğimiz İtalyan Yemeklerini Yarattı

Birleşik İtalya’nın ilk günlerinde, Pellegrino Artusi ulusal bir mutfağın oluşmasına…
Daha fazla oku
Bülten
Haberdar Olun

Magniphant'ın Bültenine kaydolun ve Magniphant'ın size özel en iyi haberlerini alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BlogPsikoloji

Hayatımız Boyunca Zamanımızı Kimlerle Geçirdiğimize Dair Veriler

Worth reading...