Sağlık

Kadınlarda düşük cinsel dürtü: Libidonuzun düşük olmasının 10 nedeni

Libido kaybı mı? Kadınlarda düşük cinsel dürtüye katkıda bulunabilecek 10 yaygın faktörü ve cinsel isteğinizi geri kazanmaya yönelik bazı ipuçlarını keşfedin…

Havaya girmekte zorlanıyor musunuz? Panik yapmayın. Bir kadının cinsel dürtüsü doğal olarak döngüsü boyunca ve yaşamı boyunca dalgalanır. Doğal olarak cinsel dürtüleri düşük olan kadınlarda kesinlikle yanlış bir şey yoktur. Bununla birlikte, ani bir libido kaybı yaşıyorsanız, buna neden olabilecek birçok neden vardır – ve yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Esther Perel, kadınlarda düşük cinsel dürtüye neden olabilecek 10 yaygın faktörü ve cinsel isteğinizi nasıl geri kazanabileceğinize dair bazı ipuçlarını ortaya çıkarıyor…

Kadınlarda düşük cinsel dürtünün 10 yaygın nedeni

1. Sorumluluklarınız hakkında endişelenmek çok büyük bir engelleyici olabilir

Klinik psikolog Marta Meana, kadınların kararlı bir ilişkide sorumluluk ve bakıcılık duyguları ile seksin rutini ve zorunluluğu nedeniyle sekse olan ilgilerini kaybettiklerini söylüyor. Endişelenmeyi, çocukları ya da fiziksel görünümünü düşünmeyi bırakmak için kendinize izin verin – bir kadının öpücüklerden ve okşamalardan zevk alması için yapması en zor olan şey budur.

Genellikle bir kadının endişelenmeyi bırakması ve kendini rahat hissetmesi için partnerinin izin vermesine ihtiyaç duyar. Yüklerini ve sorumluluk duygularını hafifleten herhangi bir yol, libidosunu yeniden canlandırmaya ve cinsel arzusunu geri kazanmaya yardımcı olabilir.

2. Ön sevişme eksikliği kadınlarda düşük cinsel dürtüye neden olabilir

Ön sevişme, gerçek seks eyleminin kendisinden daha keyifli olabilir. Gerçek seksten önceki başlangıç fikri birçok kadın için gerçek olandır. Öpüşmek, okşamak, oynaşmak ve cilveleşmek genellikle kadınları en çok memnun eden şeylerdir.

Bir erkekle ilişkisi olan pek çok kadından duyduğum yaygın bir şikayet, kocalarının ya da erkek arkadaşlarının onlara sadece nihai bir amaç olan penetrasyon amacıyla dokunduğu ya da öptüğüdür. Bu kadınlar şöyle düşünüyor: ‘Bütün gün boyunca bir öpücük bile alamıyorum, ama o azdığında her şeyi yapıyor’ – ve bu da libido ve cinsel istekte hızlı bir kayba neden olabiliyor. Kadınlar sevginin sürekli olmasına ihtiyaç duyar; onun için ön sevişme bir önceki orgazmın sonunda başlar.

3. Eşit orgazm tatminine inanmak cinsel isteği azaltabilir

İnsanlar, her iki partnerin de doruğa ulaştığında ya da başka ölçülebilir sonuç olduğunda seksin tatmin edici olduğunu düşünür. Ancak zevk ve bağlanma, cinsel performansın çok ötesine uzanır. Seks sizin için ne anlama geliyor? Uzmanlara göre, kadınlar şehvet duydukları ve arzuladıkları için seksin harika olduğunu düşünürler, sonuçtan dolayı değil.

Birçok kadının cinsel dürtüleri düşüktür ve cinsel ilişkiye girme konusunda isteksizdirler çünkü tüm eylemi gerçekleştirmek zorunda kalacaklarını düşünürler. Okşamaktan ve öpüşmekten hoşlanıyor olabilirsiniz, ancak orgazma ulaşmak için gerekli tüm enerjiyi ve uyarılmayı oluşturmak istemezsiniz.

Bazı erkekler için öpüşme ve orgazm arasında doğrudan bir yol vardır ancak kadınlar, erkeklerin her zaman tüm eylemi istediklerini varsayabilirler, oysa sadece bağlanmaktan da mutlu olurlar. İşin bulanık kısmı burasıdır; erkekler başlangıçta söylediklerinde ciddi olabilirler ancak heyecanlandıklarında neden durmaları gerektiğini anlamazlar.

4. İtaatkar bir eş ya da kız arkadaş gibi davranmak cinsel dürtünüzü azaltabilir

Pek çok kadın şöyle diyor: “Seks yapıyorum çünkü yapmam gerekiyor. Bunu partnerim için yapmak istiyorum. Onların bunu istediğini biliyorum.” Böylece, iyi ve itaatkar olurken, arzunun anahtarı olan kendileri hakkındaki bilgiyi de kaybediyorlar. İyi bir partner olduklarından emin olmakla o kadar meşguldürler ki artık ne istediklerini bilmezler. Seks hakkında düşündüklerinde, partnerlerinin istediği seksi düşünürler.

İleriye dönük olarak, seksten ne istediğinizi tekrar düşünmek önemlidir. Kendi vücudunuzu keşfedin, sizin için neyin işe yaradığını bulun ve partnerinizden arzularınızı dinlemesini isteyin.

5. Kadın cinselliğini yanlış anlamak cinsel arzuyu engelleyebilir

Kadınların cinsel arzuları öznel ve dağınıktır. Sekse genital ve orgazm odaklı yaklaşım oldukça erkeksi bir yaklaşımdır. Bir kadın için bacaklarının arasında olanlardan ziyade kulaklarının arasında olanlar onu daha çok cezbeder.

Baştan çıkarıldığını, takip edildiğini, iltifat edildiğini, büyülendiğini, el üstünde tutulduğunu ve güzel hissettirildiğini hissetmek en büyük tahrik unsurlarıdır. Kadınlar arzularını daha kırılgan olarak deneyimleseler ve daha kolay kaybedebileceklerini hissetseler de, değişken ve koşullara (örneğin hava durumu, günün saati ve ruh hali) duyarlı olduğu için arzularıyla kolayca yeniden bağlantı kurabileceklerini unutmayın.

6. Kadınların çelişkileri kafa karıştırıcı olabilir

Dün gece seksten keyif almış olması bugün de isteyeceği anlamına gelmez. Neden dün dondurma istemesi ve bugün tekrar istemesi onun için sorun olmuyor da, seks söz konusu olduğunda durum değişiyor? Ya da şöyle der: “Hayır dediğimde beni duymanı istiyorum, ama aynı zamanda da çok erken vazgeçmeni istemiyorum çünkü hemen yanıt vermezsem ve vazgeçersen, o zaman belli ki ilk başta o kadar da istekli değildin.”

Öte yandan, “Eğer çok fazla zorlarsan, sınırlarıma saygı göstermiyorsun.” Ayrıca, “Ben öyle hissetmiyorum ama belki sen benim öyle hissetmemi sağlayabilirsin. Yırtıcı olmadan evet dememi sağlayabilirsin.” 🙂

7. Düşük libido fiziksel bir sağlık sorunundan kaynaklanıyor olabilir

Hormon eksikliğiniz olabilir mi? Eğer menopozdaysanız, bu kesinlikle bir fark yaratacaktır. Çoğu zaman sebep, büyük bir etkiye sahip olabilen tiroid eksikliğidir. Endokrinolojik bir kontrol faydalı olabilir.

8. Cinsel can sıkıntısı kadınlarda düşük cinsel dürtüye sebep olabilir

Erkekler genellikle partnerlerinden daha kolay etkilenirler. En çok istedikleri şey, partnerlerinin de kendileri kadar seks istemesidir. Ancak kadınlar iştahlarını daha kolay kaybettikleri için, ilgilenmek için yemeğin çok daha iştah açıcı olması gerekir.

Psikolog David Schnarch, kadınların seks istemesi için bunun istemeye değer bir seks olması gerektiğini söylüyor. Çoğu zaman, sahip olabileceği seksle ilgilenmiyordur. Eğer seksle ilgileniyorsa, sınırlardan, rutinlerden ve sonu gelmeyen ‘yapılması gerekenler’ listesinden kaçma olasılığı daha yüksektir.

9. Anneliğin cinsiyetsizleştirilmesi libido kaybına neden olabilir

Birçok kadın kendini anne, eş ve bakıcı olarak görür. Bu rollerin hiçbiri genellikle seksi hissetmekle ilişkilendirilmez. Eğer ev işlerini bırakıp erotik olanın içine girebilirseniz, bu doğru yönde atılmış bir adımdır. Yüzyıllar boyunca eşleri ve anneleri cinsellikten arındırmak için komplolar kurulmuştur. Pek çok kadın (ve erkek) bu mirası içsel olarak taşımaktadır.

10. Cinsel istek yok mu? Sadece tam olarak uyarılmamış olabilirsiniz

Hiçbir şey bir insanı partnerinin tahrik olmasından daha fazla tahrik edemez. Ve hiçbir şey bir kadını tahrik eden olmaktan daha fazla tahrik edemez. Partneriniz seks için hazır olabilir ama siz kendinizden kopmuşsanız, seks size hiçbir şey katmayacaktır. Bir erkek bir kadına muhteşem olduğunu söyleyebilir, ancak kadınlar erkeklerin cinselliğini daha az ayrımcı olarak gördükleri için (‘sadece seks istiyor ve ben de buradayım’) ona inanmazlar. Kendi öz değerlendirmesini erkeğin ona söyleyebileceği her şeyden daha fazla önemser.

Seksolog Rosemary Basson, kadınları sekse iten üç motivasyon olduğunu söylüyor: uyarılma, arzu ve isteklilik. Kadınlar fiziksel olarak heyecanlanabilir ve fizyolojik olarak uyarılabilir, ancak arzu duymayabilirler. Tahrik olmuş gibi davranabilirler ama zihinsel ve duygusal deneyimler eksiktir. Diğer zamanlarda, arzu duyabilirler, ancak henüz fiziksel olarak uyarılmamışlardır; seks fikrini severler, ancak bunu henüz vücutlarında hissetmezler.

İsteklilik, kendini akışa bırakırsa ne olacağını görmek için hazır ve meraklı kalma yeteneğidir. Henüz havasında olmayabilir, ancak havanın gelip gelmeyeceğini görmeye açıktır.

Kaynak : https://www.psychologies.co.uk

İlgili gönderi
BlogPsikolojiSağlıkSosyal

"Hatırlamayı hatırlamak" İleriye dönük belleğinizi geliştirecek ipuçları

İleriye dönük bellek, hatırlamak için hatırlama veya gelecekteki bir niyeti gerçekleştirmek…
Daha fazla oku
BlogSağlıkYemek

Kafein nasıl çalışır ve kahve içmek için en iyi zaman nedir?

Hangi kimyasal hem böcek ilacı olarak kullanılabilir, hem prematüre bebeklerin düzgün nefes…
Daha fazla oku
SağlıkYemek

Bu Kitap Bildiğimiz İtalyan Yemeklerini Yarattı

Birleşik İtalya’nın ilk günlerinde, Pellegrino Artusi ulusal bir mutfağın oluşmasına…
Daha fazla oku
Bülten
Haberdar Olun

Magniphant'ın Bültenine kaydolun ve Magniphant'ın size özel en iyi haberlerini alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HaberİşPsikolojiSağlıkTeknoloji

Geleceği Şekillendirecek 10 Teknoloji ve Bizi Nelerin Beklediği

Worth reading...