BlogTeknoloji

En İyi Fiyat Performans Dizüstü Bilgisayarları – 2024

Ekonomik olarak nitelendirilen dizüstü bilgisayarlar yıllar içinde önemli ölçüde gelişti. Hantal tasarımlar ve düşük performans geçmişte kaldı ve artık şık ve işlevsel olan ince, hafif cihazlar piyasada yarışıyor. Artık internette gezinmek, yayın izlemek ve hatta hafif video oyunları oynamak için basit bir makine arayanlar için birçok uygun fiyatlı seçenek mevcut.

Genel Olarak En İyi Fiyat-Performans Odaklı Dizüstü Bilgisayar: HP Pavilion 15,6″

HP Pavilion 15.6″ Dizüstü Bilgisayar çeşitli konfigürasyonlar ile karşımıza çıkıyor. Bunlar arasında 8GB RAM ile 256GB SSD depolama alanından 32GB RAM/1TB SSD’ye kadar değişen seçenekler yer alıyor ve hepsi fiyat-performans bölgesinde kalıyor.

HP Pavilion 15 yalnızca webde gezinme ve medya akışı gibi günlük görevleri kolaylıkla yerine getirmekle kalmaz, aynı zamanda Intel UHD Graphics 600 kartı ile temel fotoğraf düzenleme ve hafif oyunların da üstesinden gelebilir.

Dizüstü bilgisayarın 15,6 inç ekranı HD çözünürlüğe ve 220 nit pik parlaklığına sahip. Çoğu günlük iş için uygundur. Film izlerken ayrıntıların biraz daha yumuşak olmasına aldırmadığınız sürece, yayın izlemek için de uygundur.

HP Pavilion 15.6-inç

HP Pavilion 15,6 inç ekonomik dizüstü bilgisayar, çeşitli yapılandırma seçenekleriyle esneklik sağlayarak kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun RAM ve depolama kapasitesini seçmelerine olanak tanır. Daha iyi özelliklere sahip modeller günlük görevleri, temel fotoğraf düzenlemeyi ve sıradan oyunları verimli bir şekilde yerine getirirken iyi bir ekran, saygın bir pil ömrü ve kullanışlı bağlantı seçenekleri sunar.

Artıları
 • Çeşitli port seçimi
 • Uzun pil ömrü
 • Hafiflik
 • Windows 11 Home OS
Eksileri
 • Klavye aydınlatmalı değil

En Uygun Fiyatlı Dizüstü Bilgisayar: Samsung Chromebook 4+

Samsung Chromebook 4+, günlük işler için düşük fiyatlı temel bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız varsa iyi bir seçimdir. Temel bilgisayar işleri için iyi bir temel sağlayan Intel Celeron N4020 işlemciye sahiptir. İşinizi görecek mükemmel bir ofis aracıdır.

4GB DDR4 RAM ve 64GB eMMC depolama alanı ile günlük işlerinizin yanı sıra basit video düzenleme ve hafif oyunların üstesinden gelmesini bekleyebilirsiniz. Performans mütevazı olabilir ve çoklu görevler zaman zaman takılabilir, ancak bu fiyat noktasında daha fazlasını bekleyemezsiniz.

Full HD ekran hoş bir sürpriz. Keskin, canlı filmler ve TV şovları izleyebilirsiniz. Bu model 11,6 inç ekrana sahip, ancak bu sizin için çok küçükse, biraz daha bütçenizi arttırarak 15,6 inçlik bir modeli tercih edebilirsiniz. Ancak, çoğu Chromebook’ta olduğu gibi, bulut hizmetleriyle amaçlanan entegrasyonları nedeniyle depolama alanı sınırlıdır.

Samsung Chromebook 4+

Samsung Chromebook 4+, günlük bilgisayar ihtiyaçlarınız için uygun fiyatlı bir çözüm sunar. Bütçe dostu fiyatıyla bu dizüstü bilgisayar, işlevsellikten ödün vermeden temel görevler için güvenilir bir seçenek sunar.

Artıları
 • İyi pil ömrü
 • Hafif ve kolay taşınabilir
 • Full HD ekran
 • İki USB-C port
Eksileri
 • Sınırlı üretim

Üretkenlik için En Uygun Bütçeli Dizüstü Bilgisayar: HP Stream 14 inç Dizüstü Bilgisayar

Temel günlük bilgisayar görevlerini yerine getirmek için en düşük fiyatlı dizüstü bilgisayarı bulmak önceliğinizse HP Stream 14 inç dikkate değerdir. Bu model Intel Celeron N4000 işlemcisi, 4GB RAM’i ve 64 GB eMMC depolama alanı ile ofis için iyi bir seçimdir. En uygun fiyatlı seçimdir ve temel günlük üretkenlik görevlerinin üstesinden gelebilir.

Bununla birlikte, fiyat-performans aralığında kalırken daha fazla güce ihtiyacınız olursa, sırasıyla 32GB ve 576GB’a (64GB eMMC artı 512GB kart) kadar artırılmış RAM ve daha büyük depolama seçenekleri vardır.

HD ekran, öğle molasında internette gezinmek veya içerik izlemek için gayet iyi. Görseller iç mekan kullanımı için yeterince parlak ve nettir, ancak ekran akşamları film ve şovların keyfini çıkarmak için en uygun kalitede olmayabilir.

HP Stream 14-İnç

HP Stream 14 inç, günlük bilgisayar görevleri için bütçe dostu bir seçenek arayanlar için mükemmel bir fiyatla sunuluyor. Hafif ve kompakt tasarımı, iş veya eğlence için uygun taşınabilirlik sunarak kısıtlı bütçeye sahip olanlar için pratik bir seçimdir.

Artıları
 • En düşük fiyat
 • Kompakt ve hafif tasarım
 • Bir yıllık Microsoft 365 aboneliği ve 1 TB OneDrive Depolama Alanı
 • Mükemmel pil ömrü
Eksileri
 • Ekran Full HD değil
 • USB-C port yok

En İyi Fiyatlı 2’si 1 Arada Laptop: Lenovo IdeaPad Duet 5

Snapdragon SC7180 işlemcisi ve Qualcomm Adreno Graphics ile Lenovo IdeaPad Duet 5 mükemmel bir 2’si 1 arada cihazıdır. Bu cihaz 4GB RAM ve 64GB SSD depolama alanına sahiptir. Bu kapasite bazıları için yeterli olmayabilir; ancak Chrome OS bulut bilişim ile bunu hafifletebilirsiniz.

Bu fiyat aralığındaki çoğu dizüstü bilgisayar gibi, günlük ofis işlerinde ve webde gezinmede iyi performans gösterirken aynı zamanda hafif oyun oynama ve görüntü düzenleme imkanı da sunuyor. Ancak Duet 5’in öne çıktığı nokta 13,3 inçlik muhteşem OLED dokunmatik ekranı. Full HD ekran, 400 nit en yüksek parlaklık ve %100 DCI-P3 renk gamı ile görüntüler bu fiyat aralığında bulabileceğiniz en iyiler arasında.

Lenovo IdeaPad Duet 5 Chromebook

Lenovo IdeaPad Duet 5 Chromebook, bu fiyat aralığındaki bir dizüstü bilgisayar için şaşırtıcı derecede iyi bir cihaz. Görsellere katkıda bulunan çarpıcı 13,3 inç OLED ekranı, Full HD çözünürlüğü ve mükemmel pik parlaklığı ile öne çıkıyor. Olağanüstü pil ömrü ile birlikte bu ikisi bir arada, keyifli ama uygun fiyatlı bir deneyim sunuyor.

Artıları
 • Olağanüstü pil ömrü
 • Harika dokunmatik OLED ekran
 • 1080p webcam
 • Hafif ve kolay taşınabilir
Eksileri
 • Kulaklık girişi yok
 • Sınırlı port sayısı
 • Düşük depolama kapasitesi

Oyun için En İyi Fiyatlı Dizüstü Bilgisayarı: Acer Nitro 5

Güçlü Ryzen 7 5800H işlemci ve NVIDIA DLSS teknolojisine sahip RTX 3060 GPU ile Acer Nitro 5 (AN515-45-R92M modeli), bütçesi kısıtlı oyuncular için inanılmaz bir değer sunuyor. Buna ek olarak, 16GB RAM ve 512GB SSD depolama alanına sahiptir ve bir veya iki kademe yükseltmeye hazır olduğunuzda yükseltmeler için de bol miktarda alan vardır.

Bu büyük, ağır, keskin görünümlü dizüstü bilgisayar, özelleştirilebilir dört bölgeli RGB arka ışıkla oldukça sağlam bir klavye aydınlatması sunuyor. Kesinlikle oyuncular için uygun görünüyor ve çok sayıda bağlantı noktasına sahip.

Ancak, bu fiyat noktasında her şeyi kendi istediğiniz gibi yapamazsınız. 15,6 inç IPS ekran biraz loş ve renkler biraz soluk. Ancak akıcı görseller ve daha az hareket bulanıklığı için maksimum 144Hz yenileme hızına sahip keskin bir Full HD çözünürlük elde edebilirsiniz.

Acer Nitro 5

Acer Nitro 5, uygun fiyatlı bir oyun dizüstü bilgisayarı için bekleyebileceğiniz özelliklerin çoğunu karşılar. 144Hz yenileme hızı, sağlam bir RGB arkadan aydınlatmalı klavye ve bu fiyat aralığındaki çoğu oyun dizüstü bilgisayarını geride bırakan çok yönlü mükemmel bir performansa sahiptir.

Artıları
 • Mükemmel performans-fiyat dengesi
 • Sessiz ve nispeten ısınma olmadan çalışır
 • Kolayca yükseltilebilir
 • 144Hz, Full HD ekran
Eksileri
 • Sınırlı pil ömrü
 • Ortalamanın altında ses
 • Ekran biraz sönük

SIKÇA SORULAN SORULAR

S: Windows dizüstü bilgisayar ile Chromebook arasındaki fark nedir?

Windows dizüstü bilgisayarlar ile Chromebook’lar arasında birçok önemli fark vardır. En başta, ilkinin Microsoft Windows üzerinde çalışması, ikincisinin ise Google’ın Chrome işletim sistemini kullanmasıdır. Ancak, bir Windows dizüstü bilgisayar veya Chromebook arasında seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken başka birçok fark vardır.

S: Bir dizüstü bilgisayarın ne kadar RAM’e ihtiyacı vardır?

Ne kadar RAM’e ihtiyacınız olduğu kullanım amacınıza bağlıdır. Özetle, dizüstü bilgisayarınız web’de gezinmek, Word belgeleri oluşturmak veya Netflix izlemek gibi temel günlük görevler içinse 4 GB RAM ile idare edebilirsiniz. Ancak, özellikle çoklu görev yapıyorsanız 8GB’lık bir dizüstü bilgisayar almanız önerilir.

Bir oyun dizüstü bilgisayarı için, bazı insanlar 8GB’ın hafif oyunlar için yeterli olduğunu düşünüyor, ancak bundan daha ciddi bir şey en az 16GB gerektirecektir. Grafik tasarımcılar veya mimarlar için olanlar gibi CPU yoğun uygulamalar için daha güçlü bir şeye ihtiyacınız olacak ve 32GB sizi karşılayacaktır.

S: Dizüstü bilgisayarımı harici bir ekrana nasıl bağlarım?

Dizüstü bilgisayarınızda HDMI, DisplayPort veya USB-C gibi bir video çıkış bağlantı noktasına ve harici ekran ile dizüstü bilgisayar bağlantı noktalarına uyan uygun bir kabloya ihtiyacınız olacaktır.

Kabloyu bağladıktan sonra harici ekranı açın. Dizüstü bilgisayarınızın ekranını görmüyorsanız ayarları yapılandırmanız gerekecektir. Windows için masaüstünde iken sağ tıklayıp “Ekran Ayarları”nı seçerek veya MacBook’ta “Sistem Tercihleri/Ayarlar”a ve ardından “Ekranlar”a giderek yapabilirsiniz.

Buradan, dizüstü bilgisayar ekranınızın harici ekranda nasıl görüntülenmesini istediğinizi seçebilirsiniz. Harici ekranın dizüstü bilgisayarınızın bir uzantısı olarak hareket etmesini sağlayan “Genişlet”; bilgisayarınızdakini tam olarak yansıtan “Çoğalt” veya dizüstü bilgisayarınızın ekranını devre dışı bırakan ve tüm içeriği harici ekrana aktaran “Yalnızca İkinci Ekran” seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

S: Thunderbolt nedir ve bir dizüstü bilgisayarda buna ihtiyacım var mı?

Thunderbolt veri aktarımı, video çıkışı ve güç dağıtımını bir araya getiriyor. Bir zamanlar MacBook’lara özel olan bu yüksek hızlı bağlantı, USB-C ile aynı konektörü kullanıyor ve artık yaygın bir kullanıma sahip. Bununla birlikte, Thunderbolt ve USB-C aynı değildir ve Thunderbolt, daha yüksek veri aktarım hızları da dahil olmak üzere birçok avantaja sahiptir.

Thunderbolt’a mutlaka ihtiyacınız yoktur, ancak çok fazla veri aktarıyorsanız, birden fazla yüksek çözünürlüklü ekran kullanıyorsanız veya harici bir grafik kartı kullanıyorsanız avantajlıdır. Bununla birlikte, yalnızca bir ekran kullanıyorsanız, büyük veri dosyaları aktarmıyorsanız ve dizüstü bilgisayarınızı yalnızca internette gezinmek ve hafif üretkenlik işleri için kullanıyorsanız, USB-C yeterli güce sahiptir.

İlgili gönderi
BlogPsikolojiSağlıkSosyal

"Hatırlamayı hatırlamak" İleriye dönük belleğinizi geliştirecek ipuçları

İleriye dönük bellek, hatırlamak için hatırlama veya gelecekteki bir niyeti gerçekleştirmek…
Daha fazla oku
BlogTeknoloji

İnternet Hızını Artırmak için DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS ayarlarını değiştirmek günlük internet hızınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir…
Daha fazla oku
BlogSanat

Sanat Eserlerini Keşfetmek İçin Yeni Bir Yaklaşım

Sanat eserlerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaya hazır mısınız? Bu yazımızda…
Daha fazla oku
Bülten
Haberdar Olun

Magniphant'ın Bültenine kaydolun ve Magniphant'ın size özel en iyi haberlerini alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BlogTeknoloji

Akıllı Telefonunuzun Pil Ömründen Nasıl Tasarruf Edersiniz?

Worth reading...