Sanat

Oppenheimer kimdi? Filmi izlemeden önce bilmeniz gereken gerçek hikayesi

Christopher Nolan’ın gişe rekorları kıran filminin arkasındaki tarihçi bize işin iç yüzünü anlatıyor

Christopher Nolan’ın Oppenheimer’ı sinemalarda gösterime girdi – ve İngiliz yönetmenin son gişe rekortmeni filmi Tenet gibi, filmin adı da bazı sinemaseverler için soru işaretleri içeriyor. Filmde Cillian Murphy tarafından canlandırılan J Robert Oppenheimer kimdi ve ne iş yapıyordu?

Ne mutlu ki, hala anlamadığımız Tenet’in aksine, filmin vizyona girmesiyle bu ikonik kuantum fizikçisi ve Atom Bombasının öncüsünün hayatıyla ilgili boşlukları dolduracak birini bulduk. Pulitzer ödüllü tarihçi Kai Bird, ‘American Prometheus’ adlı biyografisini birlikte yazdı: J Robert Oppenheimer’ın Zaferi ve Trajedisi’ adlı biyografi kitabını yazdı. Bird, 2023’ün en zeki ve en sürükleyici filminin kahramanı hakkındaki büyük soruları yanıtlıyor.

1. Oppenheimer gerçek bir hikayeye mi dayanıyor?

Evet, film Robert Oppenheimer’ın iyi belgelenmiş hayatının gerçeklerine sıkı sıkıya bağlı. Biyografi yazarı Kai Bird, “Oppenheimer atom bombasının babası olarak kabul edilir.” diyor. “Amerika’nın önde gelen fizikçilerinden biriydi ve 1920’lerde ve 30’larda kuantum fiziğinin en ileri noktasındaydı.

2. Manhattan Projesi neydi?

Oppenheimer’ın en büyük başarısı – ve filmin asıl konusu – Amerika’nın savaş zamanı New Mexico’daki atom bombası projesi olan çok gizli Manhattan Projesi’ni yürütmesi istendiğinde ortaya çıktı. Bird, bunun Nazi bilim adamlarına karşı zamana karşı bir yarış olduğunu ve ülkesi için bu yarışı kazandığını anlatıyor. “İki buçuk yıl içinde “bombayı” üreten Los Alamos gizli şehrinin yöneticisiydi.

3. Oppenheimer’ın hikayesi nedir?

Bird, “Savaş yıllarının zaferinden McCarthy’nin cadı avı dönemine kadar Amerika’nın ona yaptıklarının trajedisine uzanan büyük bir dönem var.” diyor. 1945 yılında Oppenheimer, ülkesinin savaşı kazanmasına yardım etmiş, yüzü Time ve Life dergilerinin kapaklarını süsleyen ulusal bir kahramandı. Bird, “Sadece dokuz yıl sonra, bir düzmece mahkemenin önüne çıkarıldı, aşağılandı ve güvenlik izni elinden alındı. Kamuoyu nezdinde değersizleştirildi.” diye açıklıyor. 

4. Robert Oppenheimer gerçekte nasıl biriydi?

“Son derece karizmatikti ve kadınlar için çekiciydi” diyor Bird. “Sadece inek bir kişiliği yoktu – Fransız edebiyatını, İngiliz şairlerini ve Ernest Hemingway’in romanlarını severdi ve Hindu mistisizmine hayranlık duyardı. Tarihçi, Murphy’nin performansı için övgü dolu sözler söylüyor. “Oppenheimer’ı çok yoğun bir kişilik olarak oynadı ki bu tam olarak doğru: çok yoğun ve düşünceli, kırılgan ve hassas ama aynı zamanda güçlü olan çelişkilerle dolu bir adamdı. Aktör, Oppenheimer’ın karmaşıklığını yakalayabilmiş.”

5. Ona “Oppie” denmesi hoşuna gider miydi?

Bird, Oppenheimer’ın en yakın arkadaşları ve öğrencileri tarafından kullanılan bu lakapla ilgili olarak, “Sanırım hoşuna gidiyordu.” diyor. “Bu lakap, Cambridge’den Almanya’ya okumaya gittikten sonra ortaya çıktı. Hollanda’dayken birisi ona ‘Opje’ demeye başladı ve bu yavaş yavaş ‘Oppie’ye dönüştü.” Biyografi yazarı bu lakabı herkesin kullanmadığını belirtiyor. Karısının ona Robert dediğini söylüyor.

6. Oppenheimer bomba hakkında ne hissediyordu?

“Tek kelimeyle çelişkiliydi. Çok karışık duygular içindeydi.” diyor Bird. Bu “bombayı” üretmek için çok çalışmıştı. Onun motivasyonu, Almanya’daki meslektaşlarının bombayı Hitler için üretebileceklerine inanması ve bunun ne kadar korkunç bir sonucu olacağını anlamasıydı. Aynı zamanda bu silahın kullanılması halinde kurbanlarının çoğunlukla siviller olacağının da farkındaydı, çünkü bir şehirde kullanılacaktı.

7. Filmdeki ‘zehirli elma’ olayı gerçekten yaşandı mı?

Film, Oppenheimer’ın Cambridge’de öğrenciyken bir öfke nöbetinde hocasının elmasına siyanür enjekte etmesi ve meyveyi aceleyle çöpe atıp adamı ölümden kurtarmasıyla açılıyor. Bird bu olayın tarihsel doğruluğuna kefil olamıyor. “Oppenheimer arkadaşlarına bu hikayeyi anlatmış ama belki de bir metafordur.” diyor. Ancak bu durumun genç Oppie hakkında duygusal bir gerçeği görmesini sağladığını söylüyor. “Kırılgan bir genç adamdı ve neredeyse sinir krizi geçiriyordu. Cambridge’den uzaklaştırıldı ve göz hapsine alındı, ancak Cambridge kayıtları yok edildiği için tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz.”

8. Savaştan sonra Oppenheimer’a ne oldu?

40’ların sonundaki Amerika’nın anti-komünist coşkusu tarafından alaşağı edildi. Kendi solcu bağları – filmde Florence Pugh tarafından canlandırılan komünist örgütçü Jean Tatlock ile bir ilişkisi olmuştu – ve nükleer silahların yayılması konusundaki açık sözlü endişeleri onu McCarthy’ci cadı avına karşı savunmasız bıraktı. Sonunda bir güvenlik soruşturmasına girdi. Bird, “1945’ten sonra hayatının geri kalanını bir bilim insanı olarak ürettiklerinin sonuçlarıyla başa çıkmaya çalışarak geçirdi.” diyor. “Otoriteye ve kibre karşı çok tahammülsüzdü ve sonuç olarak bazı güçlü siyasi düşmanlar edindi.”

9. Başkan gerçekten ona ‘ağlayan bebek’ mi dedi?

Evet! Nolan’ın filminin Oval Ofis’teki sürükleyici bir sahnede gösterdiği gibi, Oppenheimer atom bombası tartışmasında ahlaki üstünlüğü ele geçirerek Başkan Truman’la yaptığı görüşmeyi mahvetti. “Tam bir felaket toplantısıydı.” diyor Bird. “Truman bir yaverine şöyle dedi: ‘O bebek gibi ağlayan bilim adamını bir daha görmek istemiyorum.”

Oppenheimer 21 Temmuz’da tüm dünyada sinemalarda. ‘Amerikan Prometheus’u: Kai Bird ve Martin J Sherwin’in ‘American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J Robert Oppenheimer‘ adlı kitabı şu anda piyasada.

İlgili gönderi
BlogSanat

Sanat Eserlerini Keşfetmek İçin Yeni Bir Yaklaşım

Sanat eserlerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaya hazır mısınız? Bu yazımızda…
Daha fazla oku
Sanat

Şehir Fotoğrafı Çekerken Kaçınmanız Gereken 7 Hata

Harika şehir fotoğrafları çekmek göründüğü kadar kolay değildir. Ancak bu yaygın…
Daha fazla oku
ModaSanatVideo

Şimdiye kadar yapılmış en iyi 100 parti şarkısı

Listenize en iyi parti şarkılarını ekleyin ve vücudunuzu hareketlendirecek bir dans…
Daha fazla oku
Bülten
Haberdar Olun

Magniphant'ın Bültenine kaydolun ve Magniphant'ın size özel en iyi haberlerini alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir