ModaSanatVideo

Şimdiye kadar yapılmış en iyi 100 parti şarkısı

Listenize en iyi parti şarkılarını ekleyin ve vücudunuzu hareketlendirecek bir dans patlamasını garantileyin

İçeceklerinizi hazırladınız. Çerezlerinizi aldınız. Işıklarınız ve süslemeleriniz hazır. Ama şarkılar olmadan bir parti vermiş sayılmazsınız. Müzik her kutlama toplantısının en önemli unsurudur ve mükemmel çalma listesini hazırlamak hassas bir bilimdir. Elbette, geniş ve belirsiz zevklerinizi göstermek isteyebilirsiniz. Ancak çoğu durumda, dans pistini en çok hareketlendiren şey aşinalıktır.

Bu ruhla, tüm zamanların en iyi parti şarkılarından oluşan bu listeyi derlerken, hemen hemen herkesin bildiği büyük melodilere sahip büyük isimlere bağlı kaldık. Bu melodilerden herhangi biri hoparlörlerden duyulduğunda, oturma odanızın, düğün resepsiyonunuzun, arka bahçenizdeki barbekünün vs. coşkulu bir enerjiyle dolup taşacağı garanti. Haftalar ve aylar sonra partinin ne kadar harika geçtiğini duymaya devam ederseniz… bize daha sonra teşekkür edebilirsiniz. 😉

1. ‘Like a Prayer’ – Madonna

Gerçekten büyük bir partinin dramatik olması gerekir ve bunu Pop’un Kraliçesi Madonna’dan daha iyi kim sağlayabilir? Aslında, ‘Like a Prayer’ single’ı 1989’da çıkmadan önce bile etrafında bir drama vardı – Pepsi reklam kampanyasını hatırlıyor musunuz? Ve bir de şarkının kendisi var: elektro gitar parçalarını devasa, kavernöz bir davul sesi izliyor. Meleksi bir koro şarkısı.

2. ‘1999’ – Prince

Minneapolis’in ufak tefek dehası, mor saltanatının ilk gişe rekorları kıran hitlerinden birinde, “Eğer partiye gelmediyseniz, kapımı çalmaya zahmet etmeyin,” diyordu. Orwell’in 1984’ü ve Kubrick’in 2001’i gibi Prince’in ‘1999’u da ikna edici sanatın zamansız kıldığı bir öngörüdür. Her seferinde 1999’daymışız gibi parti yapmak mümkün değil ama bu şarkı en sıkıcı düğün diskosunu bile coşturacaktır.

3. ‘Single Ladies (Put a Ring on It)’ – Beyoncé

Her yerdeki bekar bayanlar için bir marş, evet, ama herkes için bulaşıcı bir dans numarası. Hadi ama, kim bu nakarata karşı koyabilir ya da Fosse’den ilham alan dans hareketlerini taklit etmeye çalışabilir? Kanye West’e ve hemen hemen herkese göre bu şarkı ‘…tüm zamanların en iyi videolarından birine’ sahip.

4. ‘Gonna Make You Sweat’ – C+C Music Factory

“Herkes dans etsin!” Bu şarkının bağırma nakaratı böyle ve bahse gireriz ki ritim başladığında tempo tutmamak için zorlanacaksınız. Amerikalı prodüksiyon ikilisi C+C Music Factory (David Cole ve Robert Clivillés) tarafından tasarlanan ‘Gonna Make You Sweat’, 90’ların başında liste dostu bir dizi hitin yolunu açtı ve bisiklet şortu giymeyi normal hale getirdi.

5. ‘Call Me Maybe’ – Carly Rae Jepsen

Bir yaz aşkının lezzetli özlemini tatmış olan herkes için, Kanadalı popçu Carly Rae Jepsen 2012 yazını bu mükemmel pop parçasıyla taçlandırdı. Şarkı, Justin Bieber (parçayı ‘keşfeden’), Katy Perry ve ABD Olimpik Yüzme Takımı’nın yanı sıra yaklaşık bir milyar kişinin parodi cover’larına ilham verdi.

6. ‘Hey Ya!’ – OutKast

André 3000 ve Big Boi’den oluşan ünlü Georgia ikilisi 2003 yılında ‘Speakerboxxx/The Love Below’u yayınlayacaklarını duyurduklarında OutKast’in geleceği belirsiz görünüyordu. Ancak eleştirmenler karşı konulmaz single ‘Hey Ya!’ ile susturuldu. Hareketli funk bassline, el çırparak söylenen nakarat ve basit, unutulmaz nakarat, André 3000’in bu aracını dans pistlerinin vazgeçilmezi haline getirdi.

7. ‘Poison’ – Bell Biv DeVoe

Bop bop-bedop bop-bedop-bedop pow! Bu 1990 harikasını başlatan davul sesinden daha silinmez bir davul sesi varsa da biz henüz duymadık. Ardından gelen melodi, new-jack-swing mükemmelliğinde bir klinik, karşı konulmaz bir femme fatale ile ilgili klasik bir caveat-emptor hikayesi, staccato shuffle ritmine ayarlanmış ve o ilahi Ricky Bell kancasıyla taçlandırılmıştır.

8. ‘Rock with You’ – Michael Jackson

Daft Punk’ın ‘Get Lucky’yi hazırlarken aklında ‘Rock with You’nun ultra lüks disko groove’unun olduğu kesin: yaylılar, mükemmel bir şekilde ayarlanmış tempoya sahip kornolar ve geleceğin Pop Kralı’nın o karşı konulmaz çıkışları. Bu şarkı tam bir klas.

9. ‘Push It’ – Salt-N-Pepa

Tamamı kadınlardan oluşan rap ekibinin ilk ve en büyük hitlerinden biri olan bu şarkı sırasında sadece dans etmeye teşvik edilmiyorsunuz; aslında dans pistine çıkmanız ve ter atmanız emrediliyor. Şarkının gümbür gümbür ritimleri göz önüne alındığında, bu isteği görmezden gelmek neredeyse imkansız.

10. ‘Party Rock Anthem’ – LMFAO

EDM-rap ikilisi LMFAO’nun müziğinin saflığında güzel bir şey var. ‘Bilinçli’, ‘ilerici’ ya da ‘gelecek’ gibi kelimeler burada geçerli değil – hem de hiç. Onlar eğleniyor. Siz de eğleniyorsunuz. Hepimiz eğleniyoruz. Bu şarkı ‘Every day I’m shufflin’ cümlesine dayanıyor.

11. ‘Barbie World’ (with Aqua) – Ice Spice and Nicki Minaj

2023 yılı ‘Barbie’ için çılgına döndüğümüz yıl oldu ve bu heyecanla birlikte Dua Lipa, Billie Eilish, Charlie XCX ve daha fazlasının yer aldığı bir soundtrack ortaya çıktı. Ciddi anlamda yıldızlarla doluydu ama Nicki Minaj ve Ice Spice’ın ‘Barbie World’ü albümün ana karakter şarkısı.

12. ‘Uptown Funk’ – Mark Ronson ft. Bruno Mars

Bu şarkıyı kaç kez dinleyebilirsiniz? Kaç kez dinlerseniz dinleyin asla eskimez. Bruno Mars ve Mark Ronson’ın bu ortak çalışması dördüncü şarkılarıydı. Şarkı, funky groove’larıyla dans pistlerini ateşe vermeye devam ediyor, herkesi dans etme havasına sokuyor.

13. ‘Groove Is in the Heart‘ – Deee-Lite

Gelmiş geçmiş en iyi hitlerden biri olarak kabul edilir. ‘Groove Is in the Heart’ tüm zamanların en iyi dans şarkılarından biridir ve türünün önde gelen ikonları tarafından ortaya konan hemen her şeyle boy ölçüşebilir. Madonna’nın house müziği kitlelerle buluşturduğu yıl piyasaya çıkan şarkı, East Village kulüp sahnesinde gökkuşağı renginde bir yarasa gibi fırladı. Bugün hala dans pistlerinin altını üstüne getirebilir.

14. ‘Got to Be Real’ – Cheryl Lynn

Cheryl Lynn’in ilk ve en bilinen single’ının açılış müzüği beyninizde bir dopamin selini tetikleyeceğinden o kadar emin ki, haklı olarak Pavlovian olarak tanımlanabilir. Sonrası ise disko cennetine doğru paldır küldür bir düşüştür – kimsenin kalkmak için acele etmediği bir düşüş: Şarkı, piyasa çıkışının üzerinden 30 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, 2010 yılında Birleşik Krallık Singles Chart’ta yeniden yer aldı.

15. ‘Wake Me Up Before You Go-Go’ – Wham!

Bazı partiler havalıdır. Bazılarının hileleri vardır. Bazıları özel bir olayı kutlar. Ancak en iyi partiler dizginlenemez bir neşe hissi taşır ve Wham!’in 1984 tarihli bu hiti, neşeli şeylerin %100 damıtımıdır. Elbette, açılıştaki “Jitterbug!” girişinden George Michael’ın beyaz pantolonu ve videodaki “Choose Life” tişört kombinasyonuna kadar tamamen gülünçtür.

16. ‘Gangnam Style’ – Psy

En az ihtimalle tüm zamanların hit şarkısı mı? Şu ana kadar dört milyardan fazla izlenen videosuyla Psy, şık kıyafetleri ve pony-gallop imza dansıyla kuşkusuz juggernaut boyutunda bir tuhaflık. Yine de, bu şarkının gümbür gümbür ritmi ve ‘hey, seksi lady’ nakaratıyla başarısız olması pek mümkün değil. Tek kelimeyle harika.

17. ‘The Power’ – Snap!

‘The Power’ belki de en çok sporculara hitap eden bir parça olarak biliniyor ama melodisi çok güçlü. Nostaljik, evet, ama yine de kalabalığı aşırı derecede coşturacak kadar canlı.

18. “Pump Up the Jam” – Technotronic

Sürekli kullanılan booty kelimesi, dört dörtlük bir davul ritmi ve pervaneler gibi dönen neon spandex takım elbiseli divaların yer aldığı saykodelik bir müzik videosu. “Pump Up the Jam “in 1989’da büyük bir hit olmasına ve ana akım hip-house hareketini başlatmasına şaşmamak gerek. En az 15 yıldır duymadığınız argo ifadelerle dolu bu küstah vokallere (Kongolu model Felly Kilingi tarafından söylendiği varsayılıyor) kim karşı koyabilir ki? Dip not: Pump up the jam Flamanca’da mastürbasyon için kullanılan argo bir terim haline gelmiştir.

19. ‘U Can’t Touch This’ – MC Hammer

Eğer egonuzu yükselten yeni melodinizi bir dans pisti sansasyonuna dönüştürmek istiyorsanız, Stanley Kirk Burrell’in yaptığı gibi Rick James’in ‘Super Freak’i gibi kendini kanıtlamış bir funk parçasıyla başlamaktan çok daha kötüsünü yapabilirsiniz. Hammer’ın bol pantolonu bile kendine güveni haykırıyor.

20. ‘Baby Got Back’ – Sir Mix-a-Lot

21. ‘Relax‘ – Frankie Goes to Hollywood

22. ‘I Love It’ – Icona Pop

23. ‘Kiss’ – Prince

24. ‘Dancing With Myself’ – Billy Idol

25. ‘California Love’ – 2pac

26. ‘Shake It Off’ – Taylor Swift

27. ‘Tik Tok’ – Ke$ha

28. ‘Yeah’ – Usher

29. ‘Hella Good’ – No Doubt

30. ‘SexyBack’ – Justin Timberlake

31. ‘Oh Yeah’ – Yello

32. ‘Nasty’ – Janet Jackson

33. ‘Bulletproof’ – La Roux

34. ‘Just Dance’ – Lady Gaga

35. ‘Hips Don’t Lie’ – Shakira

36. ‘California Gurls’ – Katy Perry

37. ‘We Found Love’ – Rihanna

38. ‘(You Gotta) Fight For Your Right (To Party)’ – Beastie Boys

39. ‘Trap Queen’ – Fetty Wap

40. ‘Stayin’ Alive’ – Bee Gees

41. ‘Let’s Get It Started’ – The Black Eyed Peas

42. ‘Beat It’ – Michael Jackson

43. ‘What’d I Say’ – Ray Charles

44. ‘Express Yourself’ – Madonna

45. ‘Get Lucky’ – Daft Punk

46. ‘Rehab’ – Amy Winehouse

47. ‘Celebration’ – Kool and the Gang

48. ‘Give Up the Funk’ by Parliament

49. ‘Ain’t Too Proud to Beg’ – the Temptations

50. ‘Do You Love Me’ – the Contours

51. ‘I Got You (I Feel Good)’ – James Brown

52. ‘Tightrope’ – Janelle Monáe

53. ‘Super Bass’ by Nicki Minaj

54. ‘Hot Girl Summer’ – Megan Thee Stallion

55. ‘Gold Digger’ – Kanye West feat. Jamie Foxx

56. ‘Mo Money Mo Problems’ – the Notorious B.I.G.

57. ‘In Da Club’ – 50 Cent

58. ‘O.P.P.’ by Naughty – Nature

59. ‘Thong Song’ – Sisqo

60. ‘Higher Ground’ – TNGHT

61. ‘Started From the Bottom’ – Drake

62. ‘Take on Me’ – A-ha

63. ‘Wannabe’ – the Spice Girls

64. ‘I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)’ – Whitney Houston

65. ‘Here Comes the Hotstepper’ – Ini Kamoze

66. ‘Jump Around’ – House of Pain

67. ‘It Takes Two’ – Rob Base and DJ E-Z Rock

68. ‘N**gas in Paris’ – Jay Z & Kanye West

69. ‘Rump Shaker’ – Wreckx-N-Effect

70. ‘Walk This Way’ – Run-D.M.C. with Aerosmith

71. ‘What Makes You Beautiful’ – One Direction

72. ‘Da Ya Think I’m Sexy?’ – Rod Stewart

73. ‘Y.M.C.A.’ – the Village People

74. ‘One, Two Step’ – Ciara ft. Missy Elliott

75. ‘What I Like About You’ – the Romantics

76. ‘Whip It’ – Devo

77. ‘Straight Up’ – Paula Abdul

78. ‘Love Shack’ – the B-52’s

79. ‘Don’t You Want Me’ – the Human League

80. ‘Rio’ – Duran Duran

81. ‘Tell It to My Heart’ – Taylor Dayne

82. ‘Heart of Glass’ – Blondie

83. ‘Last Nite’ – the Strokes

84. ‘Tainted Love’ – Soft Cell

85. ‘Take Me Out’ – Franz Ferdinand

86. ‘Song 2’ – Blur

87. ‘Dancing in the Dark’ – Bruce Springsteen

88. ‘Modern Love’ – David Bowie

89. ‘Girls Just Want To Have Fun’ – Cyndi Lauper

90. ‘Fell in Love with a Girl’ – the White Stripes

91. ‘Smells Like Teen Spirit’ – Nirvana

92. ‘Don’t Start Now’ – Dua Lipa

93. ‘Happy’ – Pharrell

94. ‘Blinding Lights’ – The Weeknd

95. ‘Rock the Casbah’ – the Clash

96. ‘Super Freak’ – Rick James

97. ‘All Night Long’ – Lionel Richie

98. ‘Got to Give It Up’ – Marvin Gaye

99. ‘Pon De Floor’ – Major Lazer

100. ‘Lifestyle’ – Rich Gang

BONUS. ‘Maneater’ – Hall & Oates

Siz zahmet etmeyin diye çalma listesini de hazırladık 🙂

İlgili gönderi
BlogSanat

Sanat Eserlerini Keşfetmek İçin Yeni Bir Yaklaşım

Sanat eserlerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaya hazır mısınız? Bu yazımızda…
Daha fazla oku
Moda

Giyim Tarzınızı Oluşturmak İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Kıyafetleri tekrarlamak sorun olur mu? Çoraplarınız ayakkabılarınızla uyumlu olmalı…
Daha fazla oku
Sanat

Şehir Fotoğrafı Çekerken Kaçınmanız Gereken 7 Hata

Harika şehir fotoğrafları çekmek göründüğü kadar kolay değildir. Ancak bu yaygın…
Daha fazla oku
Bülten
Haberdar Olun

Magniphant'ın Bültenine kaydolun ve Magniphant'ın size özel en iyi haberlerini alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir