SosyalVideo

Arkadaşlarla Birlikte Minecraft Nasıl Oynanır? 5 Farklı Yöntem

Ekibinizle ya da arkadaşlarınızla birlikte parti yapmak ve eğlenmek ister misiniz? Arkadaşlarınızla birlikte Minecraft çok oyunculu modunun keyfini çıkarmanın 5 yolu.

Minecraft’ı tek başınıza oynamak harika bir şey… ancak Minecraft’ı arkadaşlarınızla oynamak çok daha harika ve tamamen yeni bir eğlence. Minecraft’ı arkadaşlarınızla nasıl oynayacağınızdan henüz emin değilseniz endişelenmeyin; bu makalede bunu sizin için hızlı ve kolay hale getireceğiz.

Minecraft Multiplayer için birkaç seçenekten fazlasına sahipsiniz; bunlardan bazıları internet bağlantısı gerektirirken, diğer yöntemleri çevrimdışı olarak ve aynı odadan oynayabilirsiniz.

Ustalığınızı nasıl göstereceğinizden bağımsız olarak, Minecraft’ı arkadaşlarınızla nasıl oynayacağınıza bakacağız.

1. Minecraft Genel Sunucularına Katılın

Hem Bedrock hem de Java Edition herkesin katılabileceği genel sunuculara sahiptir. Bedrock’ta ister konsolda, ister PC’de veya mobil cihazda olun, herhangi bir platformda kolayca sunucu bulabilirsiniz, ancak sınırlamalar vardır. Java’nın daha az sınırlaması vardır, ancak iyi sunucular bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekir ve daha fazla teknik sorunla uğraşmanız gerekebilir.

Java Edition sadece PC’de olsa da, Minecraft’ı Steam Link üzerinden TV’nizde, telefonunuzda veya tabletinizde oynayabilir ve çapraz platform deneyimine yaklaşabilirsiniz.

Minecraft Java Edition

Genel sunucular, çoğu Java oyuncusunun diğerleriyle bağlantı kurmak için kullandığı şeydir. Sunuculara katılmak ücretsizdir ve bunları minecraftservers.org gibi birçok sunucu listeleme sitesinden herhangi birini kullanarak bulabilirsiniz (daha fazla listeleme sitesi bulmak için web tarayıcınızda “Minecraft Sunucuları” araması yapmanız yeterlidir)

 1. Katılmak istediğiniz sunucunun IP Adresini kopyalayın. Bu “magniphant.example.com” gibi görünecektir.
 2. Minecraft istemcinizdeki Multiplayer ekranına gidin. Sunucu Ekle veya Doğrudan Bağlantı’ya tıklayın.
 3. IP adresini Sunucu Adresi etiketli kutuya yapıştırın.
 4. İkinci adımda Sunucu Ekle’yi seçtiyseniz, sunucuya bir ad verin ve Bitti’ye tıklayın, ardından listenizden sunucuya çift tıklayın veya sunucuyu seçip Sunucuya Katıl’ı seçin. Doğrudan Bağlantı’yı seçtiyseniz Sunucuya Katıl’a tıklayın.

Bedrock Edition’da sunuculara katılmak çok daha kolaydır, işte nasıl yapılacağı:

Minecraft Bedrock Edition

Kapsamınız Java Edition oyuncularınınkinden daha dar olsa da, Bedrock Edition’da arkadaşlarınızla Minecraft oynamak için kesinlikle katılabileceğiniz genel sunucular vardır.

 1. Minecraft BE’yi başlatın. Oynat’a tıklayın ve Sunucular sekmesine gidin.
 2. Yüksek oyuncu sayısına sahip ve Skywars, Build Battle ve daha fazlası gibi oyun modları içeren Öne Çıkan Sunucular listesinden seçim yapabilirsiniz.
 3. Sunucu Ekle’ye tıklayarak başka bir sunucu da ekleyebilirsiniz.
 4. Sunucunun adını, IP adresini ve bağlantı noktasını girin. Bu sunucuyu yer imi olarak tutmak için Kaydet’e tıklayın.

Bir sunucu barındırmak için ödeme yapmak istemiyorsanız, aşağıda size göstereceğimiz gibi deneyebileceğiniz üçüncü taraf hizmetler de mevcut.

2. Minecraft Sunucu Barındırma Hizmetleri

Kendi özel Minecraft sunucunuzu barındırmak, sadece arkadaşlarınızla deneyimlemek istiyorsanız harikadır. Ancak, siz yokken arkadaşlarınızın sunucuda oynamaya devam etmesini istiyorsanız ya Minecraft Realms için ödeme yapmanız ya da güçlü bir bilgisayar almanız gerekir.

Neyse ki alternatif bir yöntem var. Minehut veya Aternos gibi hizmetlerle ücretsiz olarak bir Minecraft sunucusu kurabilirsiniz. Bu hizmetlerin, sunucuları sizin için barındıran kendi bilgisayarları vardır, böylece bilgisayarınızı sürekli açık tutmak zorunda kalmazsınız. Aternos’ta nasıl sunucu kuracağınızı buradan öğrenebilirsiniz:

Aternos’ta oturum açın ve Sunucu Oluştur’a tıklayın.

Bir sonraki sayfada, arkadaşlarınızın bağlanmak için kullanacağı IP adresini özelleştirebilir ve Bedrock mu yoksa Java Edition mı istediğinizi seçebilirsiniz. Bundan sonra, Oluştur’a tıklayın.

Son olarak, büyük yeşil “Start” düğmesine tıklamanız gerekir. Açıldıktan sonra, IP adresini kopyalayabilir ve genel bir sunucuda yaptığınız gibi Minecraft’a yapıştırabilirsiniz. Bu sunucu tamamen size aittir ve isterseniz Minecraft modları eklemek ve mevcut dünyaların kopyalarını yüklemek için CurseForge’u bile yükleyebilirsiniz.

3. Minecraft Realms

Minecraft Realms hem Java hem de Bedrock için kullanılabilir, ancak bunlar ayrı aboneliklerdir. Realms, ücretini ödemeniz gereken resmi olarak barındırılan sunuculardır, ancak üçüncü taraf barındırma hizmetlerinden daha kullanışlı, akıcı ve güvenilir olma avantajına sahiptir.

Minecraft Realm Nasıl Oluşturulur

Java Sürümü: Öncelikle, bir Realm için abonelik satın almanız gerekir (Minecraft’ın web sitesinde fiyatlandırma planlarını kontrol edebilirsiniz). Denemek için 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü etkinleştirebilir ve istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Bir abonelik planınız olduğunda, Minecraft’ı açın ve Minecraft Realms’e tıklayın. Eğer ilk defa bir Realm oluşturuyorsanız, yeni Realm’inizi başlatmak için tıklayın. Burada Diyarınıza bir isim verebilir ve dünya türünüzü seçmeden önce kısa bir açıklama girebilirsiniz.

Yeni bir dünya oluşturmak, önceki bir dünya kaydını yüklemek veya Diyarlar’ın Dünya şablonlarını, Maceralarını ve Deneyimlerini keşfetmek arasında seçim yapın.

Artık Realm’inizi oluşturduğunuza göre, Realm’i Yapılandır’ı (İngiliz anahtarı simgesi) seçin ve Oyuncular’a tıklayın. Artık sunucunuzda bir arkadaşınızı beyaz listeye almak için tek yapmanız gereken Oyuncuyu davet et’e tıklamak ve tekrar Oyuncuyu davet et’e tıklamadan önce kullanıcı adını yazmaktır. Arkadaşınız Realm’inize katılması için bir davetiye alacaktır.

Bedrock Edition: Minecraft BE biraz farklıdır.

 1. Minecraft BE’yi başlatın ve Oyna’ya tıklayın. Dünyalar’a gidin ve Yeni Oluştur’u seçin.
 2. Yeni Dünya Oluştur’u tekrar seçin.
 3. Sol bölmeden Diyarlar üzerinde Oluştur’u seçin. İki veya 10 oyuncu Realm kapasitesi seçin.
 4. İki Oyunculu Diyar için: Diyarınızı adlandırın, hüküm ve koşulları okuyup kabul edin ve Diyar Oluştur’u seçin.
 5. 10 Oyunculu Bölge için: Gezinti listesinden Şimdi Satın Al’ı seçin. Diyarınızı adlandırın, hüküm ve koşulları okuyup kabul edin ve Ücretsiz Denemeyi Başlat’ı seçin.

Artık nasıl bir Diyar oluşturacağınızı bildiğinize göre, muhtemelen arkadaşlarınızın Diyarlarına da göz atmak istersiniz. İşte bir Diyara nasıl katılacağınız:

Bir Minecraft Realm Nasıl Katılabilirsiniz?

Java Sürümü: Arkadaşınızın Realm’ine katılmak için bir davet aldıysanız, Minecraft’ı açın ve Minecraft Realms’e gidin.

Ekranın üst kısmında, Minecraft Realms yazan yerin sağında küçük bir zarf simgesi vardır. Bu zarf, aldığınız tüm bekleyen davetleri içerir; arkadaşınızın Alemine katılmak için tıklayın.

Bedrock Sürümü: Alemin yaratıcısından davet kodunu isteyin-sadece “realms.gg/”den sonraki karakterlere ihtiyacımız var.

Minecraft’ı başlatın, ardından Oyna’ya tıklayın. Arkadaşlar’a git ve Diyara Katıl’a tıkla. Bölge sahibinden aldığınız davet kodunu girin ve Katıl’a tıklayın.

4. Minecraft LAN Oyna

Sunucular uzaktaki arkadaşlarınızla Minecraft oynamanın en iyi yolu olsa da, LAN (Yerel Erişim Ağı) bağlantısı yakındaki arkadaşlarınızla üretim yapmanın kolay bir yoludur.

Minecraft Java Edition

Katılmak istediğiniz oyuncuyla aynı yerel IP adresi altındaysanız, bunu oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Minecraft’ı başlatın ve Multiplayer’a tıklayın. Minecraft otomatik olarak yerel ağınızdaki oyunları tarayacaktır.

Başka bir oyuncunun katılabileceği bir LAN dünyası varsa, sunucu listenizde görünecektir. Sunucuya çift dokunabilir ya da vurgulayıp Sunucuya Katıl’a tıklayabilirsiniz.

Minecraft Bedrock Edition

LAN oyunu Bedrock Edition’da varsayılan olarak açıktır. Sadece Worlds sekmesine gidin ve ağınızda mevcut oyunlar varsa, katılmanız için burada görüneceklerdir.

5. Minecraft Bölünmüş Ekranı Kullanın

Tıpkı eski konsol oyunlarında olduğu gibi, Minecraft Bedrock sürümünde de dört oyuncuya kadar bölünmüş ekran oynayabilirsiniz. Bu sadece konsollarda mevcut, ancak kanepenize geçebilir ve Nintendo Switch’inizde bölünmüş ekran Minecraft oynayabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla Minecraft’ın Keyfini Çıkarın

İster bir sunucuya katılın ister bir sunucuya ev sahipliği yapın, arkadaşlarınızla oynamak her zaman daha eğlencelidir. Minecraft’ın çok oyunculu modunun karmaşık olması gerekmez ve umarız arkadaşlarınıza kolaylıkla katılmanıza yardımcı olabiliriz.

Hangi platform olursa olsun, bu yöntemlerden birini deneyin ve birlikte yaratmaya başlayın!

İlgili gönderi
BlogPsikolojiSağlıkSosyal

"Hatırlamayı hatırlamak" İleriye dönük belleğinizi geliştirecek ipuçları

İleriye dönük bellek, hatırlamak için hatırlama veya gelecekteki bir niyeti gerçekleştirmek…
Daha fazla oku
BlogSosyalTeknoloji

Antarktika'daki Ölü Şehirler

Herkesin bildiği gibi, Dünya’nın bilinmeyen derinlikleri, esrarengiz gizemleriyle her zaman…
Daha fazla oku
BlogSosyal

Baskı altındayken nasıl daha hızlı düşünebilir, daha akıllı konuşabilir ve çevrenizi etkileyebilirsiniz?

Kaygılarımız tavan yapmadan her durumda fikirlerimizi daha rahat ifade edebilmek için teknikler…
Daha fazla oku
Bülten
Haberdar Olun

Magniphant'ın Bültenine kaydolun ve Magniphant'ın size özel en iyi haberlerini alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ModaSanatVideo

Şimdiye kadar yapılmış en iyi 100 parti şarkısı

Worth reading...