BlogTeknoloji

ChatGPT’nin Kurucusu SAM ALTMAN’dan Başarılı Olmanın 13 Maddesi

Nasıl Başarılı Olunur?

Binlerce kurucuyu gözlemledim ve büyük miktarda para kazanmanın veya önemli bir şey yaratmanın ne gerektirdiği hakkında çok düşündüm. Genellikle insanlar, başlangıçta birinci şeyi istemeye başlar ve sonunda ikincisini istemeye yönelirler.

İşte böyle olağanüstü bir başarıya nasıl ulaşılacağı hakkında 13 düşünce. Buradaki her şey, zaten bir temel başarı düzeyine ulaşmış olduğunuzda (ayrıcalıklar veya çaba yoluyla) daha kolay yapılabilir ve bunu olağanüstü bir başarıya dönüştürmek için çalışmak istersiniz. [1] Ancak, bunların çoğu herkes için geçerlidir.

1- Yeteneklerinizi geliştirin

Bileşikleme büyülüdür. Her yerde bunu arayın. Katlı eğriler, zenginlik oluşturmanın anahtarıdır.

Değeri her yıl %50 büyüyen orta ölçekli bir işletme çok kısa bir sürede devasa hale gelir. Dünyada gerçek anlamda ağ etkileri ve aşırı ölçeklenebilir olan işletmeler azdır. Ancak teknoloji sayesinde, bu tür işletmelerin sayısı giderek artacaktır. Onları bulmak ve onlardan birini yaratmak için büyük çaba harcamak oldukça değerlidir.

Kendiniz de bir katlı eğri olmalısınız – yaşamınızın yukarı doğru bir seyir izlemesi için hedeflemelisiniz. Etkisini katlayan bir kariyere yönelmek önemlidir – çoğu kariyer genellikle doğrusal bir şekilde ilerler.

İki yıl tecrübeye sahip kişilerin, yirmi yıl tecrübeye sahip kişilerle aynı derecede etkili olabileceği bir kariyerde olmak istemezsiniz – öğrenme hızınız her zaman yüksek olmalıdır. Kariyeriniz ilerledikçe, yaptığınız her bir iş birimi daha fazla sonuç üretmelidir. Sermaye, teknoloji, marka, ağ etkileri ve insanları yönetme gibi birçok yöntemle bu kaldıraçı elde etmek mümkündür.

Başarı ölçütünüz olarak neyi tanımlıyorsanız (para, statü, dünya üzerindeki etki ya da her neyse) ona bir sıfır daha eklemeye odaklanmak faydalı olacaktır. Bir sonraki işimi bulmak için projeler arasında gerektiği kadar zaman ayırmaya hazırım. Ancak bunun her zaman, başarılı olması halinde kariyerimin geri kalanını bir dipnot gibi gösterecek bir proje olmasını isterim.

Çoğu insan doğrusal fırsatlar içinde boğulur. Potansiyel adım değişikliklerine odaklanmak için küçük fırsatlardan vazgeçmeye istekli olun.

Bence iş dünyasındaki en büyük rekabet avantajı -ister bir şirket ister bir bireyin kariyeri için olsun- dünyadaki farklı sistemlerin nasıl bir araya geleceğine dair geniş bir bakış açısıyla uzun vadeli düşünmektir. Bileşik büyümenin dikkate değer yönlerinden biri de en uzak yılların en önemli yıllar olmasıdır. Neredeyse hiç kimsenin gerçekten uzun vadeli bir bakış açısına sahip olmadığı bir dünyada, piyasa bunu yapanları zengin bir şekilde ödüllendirir.

Üstel büyümeye güvenin, sabırlı olun ve hoş bir sürprizle karşılaşın.

2- Kendinize güvenin (Çok fazla denecek kadar)

Kendine inanç son derece güçlüdür. Tanıdığım en başarılı insanlar kendilerine yanılsama derecesinde inanırlar.

Bunu erkenden geliştirin. Muhakeme yeteneğinizin iyi olduğuna ve tutarlı bir şekilde sonuç verebildiğinize dair veri elde ettikçe, kendinize daha fazla güvenin.

Kendinize inanmıyorsanız, gelecek hakkında aykırı fikirlere sahip olmanıza izin vermeniz zordur. Oysa en çok değerin yaratıldığı yer de burasıdır.

Elon Musk’ın yıllar önce beni SpaceX fabrikasında bir tura çıkardığını hatırlıyorum. Roketin her parçasının üretiminden ayrıntılı olarak bahsetmişti ama aklımda kalan şey, Mars’a büyük roketler göndermekten bahsederken yüzündeki mutlak kesinlik ifadesiydi. “Demek ki inançlı olmanın ölçütü buymuş” diye düşünerek oradan ayrıldım.

Kendi moralinizi ve ekibinizin moralini yönetmek çoğu girişimin en büyük zorluklarından biridir. Kendinize çok fazla inanmadan bu imkansızdır. Ve ne yazık ki, ne kadar hırslı olursanız, dünya sizi o kadar yıkmaya çalışacaktır.

Çoğu büyük başarıya sahip insanlar, en azından bir kez geleceğin doğru tahminini yapmıştır ve o sırada insanlar onların yanlış olduğunu düşünmüşlerdir. Aksi takdirde, çok daha fazla rekabetle karşılaşacaklardı.

Özgüven, öz farkındalık ile dengelenmelidir. Eskiden her türlü eleştiriden nefret eder ve aktif olarak kaçınırdım. Şimdi ise eleştirileri her zaman doğru oldukları varsayımıyla dinlemeye çalışıyorum ve ardından bu eleştirilere göre hareket edip etmeyeceğime karar veriyorum. Doğruyu aramak zor ve çoğu zaman acı vericidir, ancak kendine inancı kendini kandırmaktan ayıran şey de budur.

Bu denge aynı zamanda sizin kendinizi haklı gören ve gerçeklikten uzak biri olarak algılanmanızı da engeller.

3- Bağımsız düşünmeyi öğrenin

Girişimciliği öğretmek çok zordur, çünkü özgün düşünmeyi öğretmek çok zordur. Okullar bunu öğretmek için tasarlanmamıştır, hatta genellikle tam tersi ödüllendirilir. Bu yüzden bunu kendi başınıza geliştirmeniz gerekir.

İlkelerden hareketle düşünmek ve yeni fikirler üretmeye çalışmak eğlencelidir ve bunları paylaşacak insanlar bulmak bu konuda daha iyi olmak için harika bir yoldur. Bir sonraki adım, bu fikirleri gerçek dünyada test etmenin kolay yollarını bulmaktır.

“Birçok kez başarısız olacağım ve bir kez gerçekten haklı çıkacağım” girişimcilerin yaklaşımıdır. Şanslı olmak için kendinize çok fazla şans vermelisiniz.

Öğrenilecek en güçlü derslerden biri, çözümü yokmuş gibi görünen durumlarda ne yapacağınızı bulabilmektir. Bunu ne kadar çok yaparsanız, o kadar çok inanırsınız. Cesaret, yere düştükten sonra tekrar ayağa kalkabileceğinizi öğrenmekten gelir.

4- ‘Satış’ konusunda iyi olun

Kendinize inanmanız tek başına yeterli değildir; inandığınız şeylere diğer insanları da ikna edebilmeniz gerekir.

Her büyük kariyer, belirli bir derecede, satış işine dönüşür. Planlarınızı müşterilere, potansiyel çalışanlara, basına, yatırımcılara vb. anlatmanız gerekir. Bunun için ilham verici bir vizyon, güçlü iletişim becerileri, bir dereceye kadar karizma ve uygulama yeteneğinin kanıtı gerekir.

İyi bir iletişim becerisine sahip olmak, özellikle yazılı iletişimde, kendinize yapmaya değer bir yatırımdır. Net bir şekilde iletişim kurmak için en iyi tavsiyem, önce düşüncenizin net olduğundan emin olmanız ve ardından sade, özlü bir dil kullanmanızdır.

Satış konusunda iyi olmanın en iyi yolu, sattığınıza gerçekten inanmaktır. Gerçekten inandığınız şeyi satmak harika hissettirirken, yalan söylemek veya değersiz bir şeyi satmaya çalışmak kötü hissettirir.

Satış konusunda iyi olmak, diğer herhangi bir beceriyi geliştirmek gibidir – bilinçli bir şekilde pratik yaparak herkes bunu geliştirebilir. Ancak, bir şekilde hoşa gitmediği için birçok insan bunu öğrenilemez bir şey gibi algılar.

Diğer büyük satış tavsiyem, önemli olduğunda şahsen orada bulunmaktır. İşe ilk başladığım zamanlarda, her zaman uçakla gitmeye istekliydim. Çoğu zaman gereksizdi ama üç kez kariyerimde dönüm noktası yarattı, aksi takdirde başka türlü de olabilirdi.

5- Risk almayı kolaylaştırın

Çoğu insan riski abartır ve ödülü küçümser. Risk almak önemlidir çünkü her zaman haklı olmak mümkün değildir; birçok şeyi denemeniz ve daha fazla şey öğrendikçe daha hızlı adapte olmanız gerekir.

Kariyerinizin başlarında risk almak genellikle daha kolaydır; kaybedecek çok şeyiniz yoktur ve potansiyel olarak kazanacak çok şeyiniz vardır. Kendinizi temel yükümlülüklerinizi yerine getirebileceğiniz bir noktaya getirdikten sonra risk almayı kolaylaştırmaya çalışmalısınız. Yanılırsanız 1 kat kaybedeceğiniz ama tutarsa 100 kat kazanacağınız küçük riskler arayın. Sonra bu yönde daha büyük bir risk alın.

Yine de çok uzun süre para biriktirmeyin. YC’de, Google veya Facebook’ta uzun süre çalışmış kurucularla ilgili bir sorun olduğunu sık sık fark ettik. İnsanlar rahat bir yaşama, öngörülebilir bir işe ve yaptıkları işte başarılı olma ününe alıştıklarında, bunu geride bırakmak çok zor oluyor (ve insanlar yaşam tarzlarını her zaman bir sonraki yılın maaşına uyarlama konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahipler). Hatta ayrılsalar bile, geri dönme istekleri büyüktür. Kısa vadeli kazanç ve rahatlığı uzun vadeli tatmine tercih etmek kolaydır ve insan doğasında bu vardır.

Ancak koşu bandında olmadığınızda, içgüdülerinizi takip edebilir ve gerçekten ilginç olabilecek şeylere zaman ayırabilirsiniz. Hayatınızı olabildiğince ucuz ve esnek tutmak bunu yapmanın güçlü bir yoludur, ancak tabii ki bazı tavizleri de beraberinde getirir.

6- Odaklanın

Odaklanmak çalışma üzerinde bir kuvvet çarpanıdır.

Tanıştığım neredeyse herkes, neye odaklanacağı üzerine daha uzun düşünse en verimli hizmeti almış olur. Çok fazla saat çalışmaktan daha önemli olan doğru şey üzerinde çalışmaktır. Çoğu insan zamanının büyük bir kısmını önemli olmayan şeylere harcıyor.

Ne yapacağınıza karar verdikten sonra, bir avuç dolusu önceliğinizi hızla tamamlama konusunda durdurulamaz olun. Henüz çok başarılı olan ve yavaş hareket eden bir insanla tanışmadım.

7- Sıkı çalışın

Sadece akıllı olarak ya da sadece çok çalışarak alanınızın yüzde 90’lık dilimine girebilirsiniz, ki bu yine de büyük bir başarıdır. Ancak yüzde 99’luk dilime ulaşmak için her ikisi de gerekir – harika fikirleri olan ve çok çalışmaya istekli olan diğer çok yetenekli insanlarla rekabet ediyor olacaksınız.

Sıra dışı insanlar sıra dışı sonuçlar alır. Çok çalışmak hayattan büyük ödünler vermek anlamına gelir ve bunu yapmamaya karar vermek son derece mantıklıdır. Ancak bunun pek çok avantajı vardır. Çoğu durumda olduğu gibi, ivme artar ve başarı başarıyı doğurur.

Ve genellikle gerçekten eğlencelidir. Hayattaki en büyük keyiflerden biri amacınızı bulmak, bu konuda mükemmelleşmek ve etkinizin kendinizden daha büyük bir şey için önemli olduğunu keşfetmektir. Geçenlerde bir YC kurucusu, büyük bir şirketteki işinden ayrıldıktan ve mümkün olan maksimum etkiyi yaratmak için çalıştıktan sonra ne kadar mutlu ve tatmin olmuş olduğunu görünce çok şaşırdığını ifade etti. Bu konuda çok çalışmak kutlanmalıdır.

ABD’nin bazı bölgelerinde çok çalışmanın neden kötü bir şey haline geldiğini tam olarak anlamış değilim, ancak dünyanın diğer bölgelerinde durum kesinlikle böyle değil – ABD dışındaki girişimcilerin sergilediği enerji ve motivasyon hızla yeni ölçüt haline geliyor.

Tükenmeden nasıl çok çalışacağınızı bulmanız gerekiyor. İnsanlar bunun için kendi stratejilerini buluyor, ancak neredeyse her zaman işe yarayan bir strateji, işi sevdiğiniz insanlarla birlikte yapmanın işe yaradığı görülür.

Bence çoğu zaman (hayatınızın bir döneminde) çalışmadan profesyonel olarak süper başarılı olabileceğinizi iddia eden insanlar kötülük yapıyorlar. Aslında, çalışma dayanıklılığı uzun vadeli başarının en büyük belirleyicilerinden biri gibi görünüyor.

Çalışmakla ilgili başka bir düşünce daha: bunu kariyerinizin başında yapın. Sıkı çalışma faiz gibi birikir ve ne kadar erken yaparsanız, faydalarını görmek için o kadar çok zamanınız olur. Ayrıca gençken genellikle daha az iş dışı sorumluluğunuz olduğu için çok çalışmak daha kolaydır, ancak her zaman böyle olmayabilir.

8- Cesur olun

Zor bir girişimin kolay bir girişimden daha kolay olduğuna inanıyorum. İnsanlar heyecan verici bir şeyin parçası olmak ve yaptıkları işin önemli olduğunu hissetmek isterler.

Önemli bir sorun üzerinde ilerleme kaydediyorsanız, sürekli arkanızda size yardım etmek isteyen insanların desteğini hissedeceksiniz. Kendinizi daha hırslı hale getirin ve gerçekten üzerinde çalışmak istediğiniz şey üzerinde çalışmaktan korkmayın.

Eğer herkes basit şirketleri kuruyorsa ve siz bir gen düzenleme şirketi kurmak istiyorsanız, o zaman bunu yapın ve ikinci bir tahminde bulunmayın.

Merakınızı takip edin. Size heyecan verici gelen şeyler genellikle başkalarına da heyecan verici gelecektir.

9- İrade sahibi olun

İşte size büyük bir sır, dünyayı şaşırtıcı bir oranda kendi isteğinize göre şekillendirebilirsiniz – çoğu insan bunu denemez bile ve her şeyi olduğu gibi kabul eder.

İnsanlar bir şeyleri gerçekleştirmek için muazzam bir kapasiteye sahiptir. Kendinden şüphe duyma, çok erken pes etme ve yeterince zorlamamanın bir araya gelmesi, çoğu insanın potansiyelinin yakınına bile ulaşmasını engeller.

İsteğinizi dile getirin. Genellikle elde edemeyebilirsiniz ve çoğu zaman reddedilmek acı verici olur. Ancak işe yaradığında, şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar alırsınız.

Neredeyse her zaman, “Bu işe yarayana kadar devam edeceğim ve zorluklar ne olursa olsun çözeceğim.” diyen ve bunu uygulayan insanlar başarılı olmaya devam eder. Talihleri dönene kadar kendilerine defalarca şans verecek kadar uzun süre ısrarcı oluyorlar.

Airbnb bu konuda benim ölçütüm. Anlattıkları o kadar çok hikaye var ki, yeniden üretmeye çalışmanızı tavsiye etmem (limiti dolmuş kredi kartlarını çocukların beyzbol kartları için kullandıkları dokuz yuvalı üç halkalı cilt sayfalarında saklamak, her öğünde bir dolarlık mısır gevreği yemek, güçlü yerel çıkar sahipleriyle savaş üstüne savaş ve daha fazlası) ama şansın kendi yollarına gitmesi için yeterince uzun süre hayatta kalmayı başardılar.

İrade sahibi olmak için iyimser olmanız gerekir – umarım bu pratikle geliştirilebilen bir kişilik özelliğidir. Çok başarılı bir karamsar insanla hiç karşılaşmadım.

10- Rekabet edilmesi zor biri olun

Çoğu insan, rekabet etmesi zor olan şirketlerin daha değerli olduğunu bilir. Bu önemli ve açıkça doğrudur.

Ayrıca bu durum, birey olarak sizin için de geçerlidir. Yaptığınız iş bir başkası tarafından da yapılabiliyorsa, önünde sonunda daha az paraya yapılacaktır.

Rekabeti zorlaştırmanın en iyi yolu kaldıraç gücü oluşturmaktır. Örneğin, bunu kişisel ilişkilerle, güçlü bir kişisel marka oluşturarak veya birden fazla farklı alanın kesişiminde iyi olarak yapabilirsiniz. Başka pek çok strateji var, ancak bunu yapmanın bir yolunu bulmanız gerekiyor.

Çoğu insan birlikte takıldığı insanlar ne yapıyorsa onu yapar. Bu taklitçi davranış genellikle bir hatadır – eğer herkesin yaptığı şeyi yapıyorsanız, rekabet edilmesi zor biri olmayacaksınız.

11- İlişkiler kurun

Harika işler için ekipler gerekir. Birlikte çalışabileceğiniz yetenekli insanlardan oluşan bir ağ geliştirmek -bazen yakın, bazen uzak- harika bir kariyerin önemli bir parçasıdır. Tanıdığınız gerçekten yetenekli insanlardan oluşan ağın boyutu, çoğu zaman başarabileceklerinizin sınırını oluşturur.

Bir ağ oluşturmanın etkili bir yolu, insanlara olabildiğince çok yardım etmektir. Bunu uzun bir süre boyunca yapmak, en iyi kariyer fırsatlarımın çoğuna ve en iyi dört yatırımımdan üçüne yol açan şeydir. On yıl önce bir kurucuya yardım etmek için yaptığım bir iyilik nedeniyle başıma ne kadar sık iyi şeyler geldiğine sürekli şaşırıyorum.

Bir ağ oluşturmanın en iyi yollarından biri de beraber çalıştığınız insanlarla gerçekten ilgilenme konusunda bir eğilim göstermektir. Kazancı paylaşma konusunda aşırı cömert olun; bu size 10 katıyla geri dönecektir. Ayrıca, insanların gerçekten iyi oldukları konuları değerlendirmeyi öğrenin ve onları o rollerde görevlendirin. (Yönetim hakkında öğrendiğim en önemli şey bu ve bu konuda fazla bir şey okumadım). İnsanları düşündüklerinden daha fazlasını başarabileceklerine zorlama konusunda bir üne sahip olmak istersiniz, ancak tükenmelerine neden olacak kadar değil.

Herkes bazı konularda diğerlerinden daha iyidir. Kendinizi güçlü yönlerinizle tanımlayın, zayıf yönlerinizle değil. Zayıf yönlerinizi kabul edin ve onlarla nasıl başa çıkacağınızı bulun, ancak yapmak istediğiniz şeyi yapmanıza engel olmalarına izin vermeyin. “X’i yapamıyorum çünkü Y’de iyi değilim” girişimcilerden şaşırtıcı derecede sık duyduğum bir cümle ve neredeyse her zaman yaratıcılık eksikliğini yansıtıyor. Zayıf yönlerinizi telafi etmenin en iyi yolu, sadece sizinle aynı şeylerde iyi olan insanları işe almak yerine tamamlayıcı ekip üyelerini işe almaktır.

Bir ağ oluşturmanın özellikle değerli bir parçası, keşfedilmemiş yetenekleri keşfetme konusunda iyi olmaktır. Zekayı, güdüyü ve yaratıcılığı hızlı bir şekilde tespit etmek pratikle çok daha kolay hale gelir. Bunu öğrenmenin en kolay yolu çok sayıda insanla tanışmak ve kimlerin sizi etkileyip kimlerin etkilemediğini takip etmektir. Çoğunlukla gelişim oranına baktığınızı unutmayın ve deneyime ya da mevcut başarıya aşırı değer vermeyin.

Yeni biriyle tanıştığımda kendime her zaman “bu kişi doğanın bir gücü mü?” diye sormaya çalışırım. Bu, büyük işler başarması muhtemel insanları bulmak için oldukça iyi bir sezgisel yöntemdir.

Bir ağ geliştirmenin özel bir durumu, ideal olarak kariyerinizin başlarında sizi destekleyecek birini bulmaktır. Bunu yapmanın en iyi yolu, hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yardımcı olmak için elinizden geleni yapmaktır. (Ve bunu daha sonra bir noktada başkalarına ödemeniz gerektiğini unutmayın!)

Son olarak, zamanınızı hırslarınızı destekleyen olumlu insanlarla geçirmeyi unutmayın.

12- Bir şeylere sahip olarak zengin olursun

Çocukluğumun en büyük ekonomik yanılgısı, insanların yüksek maaşlarla zengin olduğuydu. Bazı istisnalar olsa da – örneğin eğlence dünyasının önde gelenleri – Forbes listesinin tarihinde neredeyse hiç kimse maaşla bu noktaya gelmemiştir.

Değeri hızla artan şeylere sahip olarak gerçekten zengin olursunuz.

Bu bir işletmenin parçası, gayrimenkul, doğal kaynak, fikri mülkiyet veya diğer benzer şeyler olabilir. Ancak öyle ya da böyle, sadece zamanınızı satmak yerine bir şeyin öz sermayesine sahip olmanız gerekir. Zaman yalnızca doğrusal olarak ölçeklenir.

Değeri hızla artan şeyler yapmanın en iyi yolu, insanların istediği ölçekte şeyler yapmaktır.

13- İçten motivasyonlu olun

Çoğu insan öncelikle dış güdümlüdür; yaptıklarını diğer insanları etkilemek istedikleri için yaparlar. Bu pek çok nedenden dolayı kötüdür, ancak burada iki önemli neden var.

Birincisi, uzlaşılmış fikirler ve uzlaşılmış kariyer yolları üzerinde çalışacaksınız. Diğer insanların doğru şeyi yaptığınızı düşünüp düşünmediklerini – fark ettiğinizden çok daha fazla – önemseyeceksiniz. Bu durum muhtemelen gerçekten ilginç işler yapmanızı engelleyecek, yapsanız bile bunu zaten başkası yapacaktır.

İkincisi, risk hesaplamalarını genellikle yanlış yaparsınız. Kısa vadede bile diğer insanlara ayak uydurmaya ve rekabetçi oyunlarda geride kalmamaya çok odaklanacaksınız.

Zeki insanlar özellikle bu tür dış güdümlü davranış riski altında görünüyor. Bunun farkında olmak yardımcı olur, ancak sadece biraz – taklit tuzağına düşmemek için muhtemelen çok sıkı çalışmanız gerekecektir.

Tanıdığım en başarılı insanlar öncelikle içsel güdülüdür; yaptıkları şeyi kendilerini etkilemek için ve dünyada bir şeyler yapmaya mecbur hissettikleri için yaparlar. İstediğiniz her şeyi satın alabilecek kadar para kazandıktan ve daha fazlasını elde etmeyi eğlenceli olmaktan çıkaracak kadar sosyal statü elde ettikten sonra, bu sizi daha yüksek performans seviyelerine çıkarmaya devam edecek bildiğim tek güçtür.

İşte bu yüzden bir kişinin motivasyon sorusu çok önemlidir. Birisi hakkında anlamaya çalıştığım ilk şey budur. Doğru motivasyonlar için bir dizi kural tanımlamak zordur, ancak gördüğünüzde bilirsiniz.

Jessica Livingston ve Paul Graham bu konuda benim kıstaslarım. YC ilk birkaç yıl boyunca çok alay konusu oldu ve ilk başladıklarında neredeyse hiç kimse büyük bir başarı elde edeceğini düşünmüyordu. Ancak işe yararsa dünya için harika olacağını düşünüyorlardı ve insanlara yardım etmeyi seviyorlardı ve yeni modellerinin mevcut modelden daha iyi olduğuna ikna olmuşlardı.

Sonunda, başarınızı sizin için önemli olan alanlarda mükemmel işler yaparak tanımlayacaksınız. Bu yönde ne kadar erken yola çıkabilirseniz, o kadar ileriye gidebilirsiniz. Takıntılı olmadığınız herhangi bir konuda çılgınca başarılı olmak zordur.

[1] HN’de yazdığım bir yorum yanıtı:

Temel gelir konusunda heyecan duymamın en büyük nedenlerinden biri, daha fazla insanı risk alma konusunda özgür bırakarak ortaya çıkaracağı insan potansiyeli.
O zamana kadar, eğer şanslı doğmadıysanız, büyük atılımlar yapmadan önce bir süre tırnaklarınızla kazıyarak yükselmeniz gerekiyor. Eğer aşırı yoksulluk içinde doğduysanız, o zaman bu çok zor 🙁

Fırsatların bu kadar dengesiz dağılmış olması açıkçası inanılmaz bir utanç ve israf. Ancak bunun mümkün olduğunu bilecek kadar çok sayıda insanın kötü şartlarda doğup inanılmaz başarılara imza attığına şahit oldum.

İnanılmaz derecede şanslı doğmamış olsaydım, kişisel olarak bulunduğum yerde olamayacağım gerçeğinin derinden farkındayım.

İlgili gönderi
BlogPsikolojiSağlıkSosyal

"Hatırlamayı hatırlamak" İleriye dönük belleğinizi geliştirecek ipuçları

İleriye dönük bellek, hatırlamak için hatırlama veya gelecekteki bir niyeti gerçekleştirmek…
Daha fazla oku
BlogTeknoloji

İnternet Hızını Artırmak için DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS ayarlarını değiştirmek günlük internet hızınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir…
Daha fazla oku
BlogSanat

Sanat Eserlerini Keşfetmek İçin Yeni Bir Yaklaşım

Sanat eserlerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaya hazır mısınız? Bu yazımızda…
Daha fazla oku
Bülten
Haberdar Olun

Magniphant'ın Bültenine kaydolun ve Magniphant'ın size özel en iyi haberlerini alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir