Sanat

Şehir Fotoğrafı Çekerken Kaçınmanız Gereken 7 Hata

Harika şehir fotoğrafları çekmek göründüğü kadar kolay değildir. Ancak bu yaygın hatalardan kaçınarak şehir çekimlerinize seviye atlatabilirsiniz.

Şehir fotoğrafçılığı en heyecan verici türlerden biridir ve yaşadığınız şehirde sevdiğiniz yerleri önemli ayrıntılarla yakalamanızı sağlayabilir. Ne yazık ki birçok insan çekimlerini dikkatli düşünmeyerek kendilerini geride tutmaktadır.

Bugün, bazı yaygın şehir fotoğrafçılığı hatalarını ele alacağız. Değiştirebileceğiniz farklı kamera ayarları ve dışarıdayken yapabileceğiniz düzeltmeler hakkında bilgi edineceksiniz.

1. Fotoğraf Makinesinde Diyafram Kullanımı

Çektiğiniz fotoğraf türü için yanlış diyafram açıklığını kullanmak en yaygın şehir fotoğrafçılığı hatalarından biridir. Örneğin, eskiden f/5,6’da çok sayıda ufuk çizgisi fotoğrafı çekerdim; bu da sonuçta fotoğrafın çok büyük bir kısmının odak dışında kalmasına neden olurdu. Diyafram açıklığınızı buna göre ayarlamanız gerekebileceğinden, çekim yaptığınız koşulları da göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Genel bir kural olarak, ufuk çizgisi fotoğrafları için daha dar bir diyafram açıklığı kullanmak iyidir. Bu şekilde, çekiminizin daha büyük bir kısmını odakta tutabilirsiniz. Sokak fotoğrafları, daha çok portreye benzer bir şey mi istediğinize yoksa çevredeki mimarinin de odakta olmasını isteyip istemediğinize bağlıdır.

Diyafram açıklığı ile nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, fotoğrafçılıkta diyafram açıklığına ilişkin yeni başlayanlar için eksiksiz kılavuzumuza bakın.

2. Sadece Aşina Olduğunuz Yerleri Fotoğraflamak

İnsanlar aşinalıktan hoşlanır ve fotoğrafçılar da farklı değildir. İşe yarayan bir formül bulmak ve yeni bir şey denememek kolaydır. Sevdiğiniz bir şeye bağlı kalmakta yanlış bir şey yok, ancak bunun yaratıcılığınızı sınırlamasına izin vermemelisiniz. Ve sadece aşina olduğunuz yerleri fotoğraflamak bu konuda yardımcı olabilir.

Muhtemelen yaşadığınız şehirde fotoğraf çekmek için en sevdiğiniz ve pek sevmediğiniz yerler vardır. Ancak bu sadece işin bir boyutu, bu yüzden diğer mahalleleri keşfetmekten çekinmeyin. Elbette mantıklı olmalı ve tehlikeli yerlere gitmemelisiniz ama farklı yerleri keşfetmek için kendinizi zorlamayı denemelisiniz.

3. Zoom Lens Kullanmamak

Şehir fotoğrafçılığında kesinlikle bir zoom objektif kullanmanız gerekmez, ancak bir zoom objektife sahip olmak birçok fotoğrafçı için faydalıdır. Çok çeşitli senaryoları yakalayacağınız için, zoom objektif kullanmak size tam da bunu yapmak için gereken esnekliği sağlayacaktır.

Fotoğrafçılıkta yeniyseniz, kit lensi kullanmanın çeşitli avantajları vardır. Bununla birlikte, her zaman kullandığınız fotoğraf makinesi üreticisinin sunduğu ürün yelpazesine bakabilirsiniz. Birçok zoom objektifin prime objektifler kadar geniş diyafram açıklığına sahip olmadığını unutmayın; bu nedenle bir değiş tokuş kampanyası olup olmadığını takip etmeniz gerekir.

Aralarındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu zoom lens vs. prime lens kılavuzuna bakın.

4. İç ve Dış Mekanlarda Fotoğraf Çekimi

Hayat hem içeride hem de dışarıda yaşanır ve bu hiçbir yerde büyük şehirlerde olduğu kadar iç içe değildir. Dolayısıyla, şehir fotoğrafçılarının yalnızca bir tanesine bağlı kalması büyük bir hatadır.

İçeride fotoğraf çekerken çeşitli senaryolar deneyebilirsiniz. Örneğin, en sevdiğiniz kafeye gidebilir veya bazı havalı mağazalara göz atabilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz tüm restoranlarda yediğiniz yemeklerin fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

İç ve dış mekan fotoğrafçılığı birbirinden çok farklı iki beceridir ve çok sayıda hususu göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin, ışık koşulları genellikle aynı değildir ve ayrıca iç mekanda hareket etmek için fazla alanınız olmayabilir.

5. Sadece Manuel Modda Çekim

Birçok kentsel alan hızlı tempodadır ve bu da birçok harika fotoğraf fırsatı doğurabilir. Ancak hayatın hızı, kamera ayarlarınızı yapmakla uğraşırken harika kareleri kaçırmanıza da neden olabilir.

Manuel Modun çeşitli avantajları vardır ve nasıl kullanılacağını mutlaka öğrenmelisiniz. Ancak aynı zamanda deklanşör hızınızı, diyafram açıklığınızı ve ISO değerinizi değiştirirken harcamanız gereken ek zamanı da göz önünde bulundurmalısınız. Bu, durağan nesnelerin fotoğraflarını çekerken iyi olabilir, ancak sokakta insanların arasında iseniz işe yaramayacaktır.

Hızlı tempolu durumlarda Diyafram Öncelikli Modu deneyin. Enstantane Önceliği de başka bir harika seçenektir.

6. Fotoğraf Makinenizin Pozometresini Yok Saymak

Kameranızdaki pozpmetre -3 ile +3 arasında çalışan küçük bir grafiktir. Sıfırın çok üstüne çıkmak aşırı pozlanmış bir görüntüye neden olabilir, -3’e yaklaştığınızda ise tam tersi olur. Pozometre özellikle şehir fotoğrafçılığı durumlarında önemlidir.

Genel olarak konuşursak, ikisi arasında seçim yapmanız gerekiyorsa az pozlanmış çekim yapmalısınız. Normalde bulutlu günler gibi düşük ışıklı durumlarda 0 (sıfır) ‘ın altında gösterecektir. Ancak yine de -1’in altına düşmemeye çalışmalısınız.

Diyafram Önceliği veya Deklanşör Önceliği kullanıyorsanız, kamera ayarlarınızın istediğiniz ayarı yakalayamadığından kolayca emin olabilirsiniz; yalnızca bir kadranı çevirmeniz bunun için yeterlidir.

7. Tek Bir Bakış Açısına Bağlı Kalmak

Bir başka şehir fotoğrafçılığı hatası da sadece tek bir bakış noktasına bağlı kalmaktır. Örneğin, sadece sokak seviyesinde görüntü çekmeye karar verebilirsiniz. Yine, tercihleriniz ya da tarzınız bu yönde ise sorun değil; ancak şehir hayatının birden fazla seviyede gerçekleştiğini unutmamalısınız.

Bazı fotoğraflarınızı çekerken çömelseniz bile, bazı ilginç fotoğraflar çekebilirsiniz. Bununla birlikte, şehri sudan görmek için feribota binmek gibi başka şeyler de denemelisiniz.

Daha geniş bir yelpazede fotoğraf çektikten sonra, çalışmalarınızı satabileceğiniz daha büyük bir portföye sahip olacaksınız (eğer istediğiniz buysa).

ANAHTAR NOKTALAR

  • Yanlış diyafram açıklığı kullanmak odak dışı fotoğraflara neden olabilir. Manzara fotoğrafları için daha dar diyafram açıklıkları, sokak fotoğrafları içinse daha geniş diyafram açıklıkları kullanmayı düşünün.
  • Kendinizi bildiğiniz yerlerle sınırlamayın. Yaratıcılığınızı genişletmek için farklı semtleri keşfedin.
  • Bir zoom objektife sahip olmak, şehir fotoğrafçılığında farklı senaryoları yakalamada esneklik sağlayabilir. Lens seçerken diyafram açıklığı ve yakınlaştırma aralığı arasındaki dengeyi göz önünde bulundurun.

Bir Profesyonel Gibi Şehir Fotoğrafları Çekin

Şehir fotoğrafçılığı göründüğünden daha zordur ve bir şehri binlerce şekilde yakalayabilirsiniz. Rutinlerinize hapsolmak çok kolaydır, ancak bunu yapmak yaratıcılığınızı engelleyecektir. Sonuç olarak, şehir çekimlerinizi nasıl geliştirebileceğinizi dikkatlice düşünmeniz gerekir; çünkü hem kamerayla ilgili hem de kamerayla ilgili olmayan yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Doğru lensi kullanmaktan diyafram açıklığınızı uygun şekilde ayarlamaya kadar, bazen en büyük farkı yaratabilecek olan en basit değişikliklerdir.

İlgili gönderi
BlogSanat

Sanat Eserlerini Keşfetmek İçin Yeni Bir Yaklaşım

Sanat eserlerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaya hazır mısınız? Bu yazımızda…
Daha fazla oku
ModaSanatVideo

Şimdiye kadar yapılmış en iyi 100 parti şarkısı

Listenize en iyi parti şarkılarını ekleyin ve vücudunuzu hareketlendirecek bir dans…
Daha fazla oku
Sanat

Oppenheimer kimdi? Filmi izlemeden önce bilmeniz gereken gerçek hikayesi

Christopher Nolan’ın gişe rekorları kıran filminin arkasındaki tarihçi bize işin iç…
Daha fazla oku
Bülten
Haberdar Olun

Magniphant'ın Bültenine kaydolun ve Magniphant'ın size özel en iyi haberlerini alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BlogSosyal

Gezginlere göre dünyanın görülmesi gereken en güzel 30 yeri

Worth reading...