BlogPsikoloji

Tekrar Tekrar Okumak Verimsizdir. Daha Akıllı Çalışmak İçin 8 İpucu

Çoğu öğrencinin ders çalışma şekli hiç mantıklı değil.

Louis’deki Washington Üniversitesi’nden psikolog Henry Roediger ve Mark McDaniel’in vardığı sonuç bu. 80 yılı aşkın bir süredir öğrenme ve hafıza üzerine çalışıyorlar ve 2015 yılında yazar Peter Brown ile birlikte bulgularını Make It Stick adlı kitapta bir araya getirdiler: Başarılı Öğrenmenin Bilimi.

Öğrencilerin çoğunluğu notları ve ders kitaplarını tekrar tekrar okuyarak ders çalışır – ancak psikologların hem laboratuvar deneylerinde hem de sınıflardaki gerçek öğrenciler üzerinde yaptıkları araştırmalar, bunun ders malzemesini öğrenmek için korkunç bir yol olduğunu gösteriyor. Bilgi kartları, şema oluşturma ve kendi kendinize sınav yapma gibi aktif öğrenme stratejilerini kullanmak, çalışmayı zamana yaymak ve farklı konuları birbirine karıştırmak gibi çok daha etkili yöntemler bulunmaktadır.

McDaniel, araştırmalarından yola çıkarak öğrenciler ve öğretmenlerle paylaşacağı sekiz temel ipucu hakkında konuştu.

1) Sadece kendi notlarınızı ve daha önce okuduklarınızı tekrar okumayın

“Anketlerden gösteriyor ki öğrencilerin çoğunluğu ders çalışırken genellikle ödevleri ve kendi notlarını tekrar ediyor. Çoğu öğrenci bunun bir numaralı stratejileri olduğunu söylüyor.

Ancak birçok araştırmadan gösteriyor ki, bu tür bilgilerin tekrar tekrar okunması, öğrenmek ya da daha kalıcı hafızalar oluşturmak için pek de iyi bir yol değil. Örneğin Washington Üniversitesi öğrencileri üzerinde yaptığımız çalışmalar, bir ders kitabı bölümünü tekrar okuduklarında, sadece bir kez okuyanlara kıyasla öğrenmede kesinlikle hiçbir gelişme olmadığını gösteriyor.

Bir şeyi ilk okuduğunuzda çok fazla şey anlıyorsunuz. Ancak ikinci okumayı yaptığınızda, ‘bunu biliyorum, bunu biliyorum’ duygusuyla okuyorsunuz. Yani temel olarak, derinlemesine işlemiyor ya da daha fazlasını yakalayamıyorsunuz. Çoğu zaman, yeniden okuma üstünkörüdür ve bu çok sinsidir, çünkü bu size materyali çok iyi bildiğiniz yanılsamasını verir, oysa aslında öğrenmeniz gereken boşluklar vardır.”

2) Kendinize çok fazla soru sorun

“Bunun yerine kullanılabilecek iyi bir teknik, bir kez okumak ve ardından ders kitabı bölümlerinin arkasındaki soruları kullanarak ya da kendi sorularınızı oluşturarak kendinizi sınamaktır. Bu, bilgiyi geri çağırmanızı ve daha sağlam öğrenmenizi sağlar.

Ve geri getiremediğinizde bile – soruları yanlış yaptığınızda – bu size neyi bilmediğinize dair doğru bir teşhis sunar ve bu da size geri dönüp neyi çalışmanız gerektiğini söyler. Böylelikle çalışmanızı daha etkili bir şekilde yönlendirmenize yardımcı olur.

Soru sormak aynı zamanda konuyu derinlemesine anlamanıza da yardımcı olur. Diyelim ki dünya tarihini ve antik Roma ile Yunanistan’ın nasıl ticaret ortaklığı yaptığını öğreniyorsunuz. Durun ve kendinize neden ticaret ortağı olduklarını sorun. Neden gemi yapımcısı oldular ve denizlerde gezinmeyi öğrendiler? Her zaman neden diye sormak zorunda değilsiniz – nasıl ya da ne diye de sorabilirsiniz.

Bu soruları sorarken, mantık kurmaya ve açıklamaya çalışıyorsunuz bu sayede daha iyi bir anlayış yaratıyorsunuz, bu da daha iyi hafıza ve öğrenmeye yol açıyor. Bu yüzden sadece okuyup geçmek yerine, durun ve materyali anlamanız için kendinize bir şeyler sorun.”

3) Yeni bilgileri zaten bildiğiniz bir şeyle ilişkilendirin

Bir başka strateji de ikinci okuma sırasında, metindeki ilkeleri zaten bildiğiniz bir şeyle ilişkilendirmeyi denemektir. Daha iyi öğrenmek için yeni bilgileri önceki bilgilerle ilişkilendirin.

Bir örnek, nöronların elektriği nasıl ilettiğini öğreniyorsunuz. Bildiğimiz şeylerden biri, eğer nöronun etrafında miyelin kılıf adı verilen yağlı bir kılıf varsa, bu kılıfın nöronun elektriği daha hızlı iletmesine yardımcı olduğudur.

Bunu bir hortumdan akan suya benzetebilirsiniz. Su içinden hızla akar, ancak hortumu delerseniz, sızıntı olur ve aynı akışı elde edemezsiniz. Yaşlandığımızda olan da aslında tam olarak budur – miyelin kılıfları parçalanır ve iletim yavaşlar.”

Örnekte olduğu gibi günlük yaşantımızda bildiğimiz pratik bilgileri ve mantık kurgusunu öğrenmeye çalıştığımız konular ile ilişkilendirme/benzetme yaparak hafızada daha kalıcı hale getirebiliriz.

4) Bilgileri görselleştirin

“Diyagramlar, görsel modeller ya da akış şemaları oluşturmak harika bir stratejidir. Başlangıç düzeyindeki bir psikoloji dersinde, klasik koşullanmanın akışını şemalaştırabilirsiniz. Elbette, klasik koşullanma hakkında bir şeyler okuyabilirsiniz, ancak bunu gerçekten anlamak ve daha sonra bir testte bunun farklı yönlerini (koşul, uyarıcı vb.) yazıp tanımlayabilmek için bunu bir akış şemasına koyup koyamayacağınızı görmek iyi bir fikirdir.

Aktif öğrenme yaratan her şey – kendi kendinize mantık üretme – akılda tutmada çok etkilidir. Bu, temel olarak, öğrencinin daha katılımcı ve daha ilgili olması ve daha az pasif olması gerektiği anlamına gelir.”

5) Bilgi kartları kullanın

“Bilgi kartları aktif öğrenmenin bir başka iyi yoludur. Bunları kullanmanın bir iyi yönü de doğru bildikleriniz üzerinde kendinizi tekrar test etmektir.

Pek çok öğrenci soruyu bir bilgi kartında yanıtlar ve doğru bildiklerini desteden çıkarır. Ancak bunun iyi bir fikir olmadığı ortaya çıktı – bilgiyi geri getirme eylemini tekrarlamak önemlidir. Araştırmalar, doğru öğeyi destede tutmanın ve onunla tekrar karşılaşmanın yararlı olduğunu gösteriyor. Yanlış maddeler üzerinde biraz daha fazla çalışmak isteyebilirsiniz, ancak doğru bildiklerinize tekrar tekrar maruz kalmak da bir o kadar önemlidir.

Bu, tekrar etmenin bir bütün olarak kötü olduğu anlamına gelmiyor. Mesele, akılsızca yapılan tekrarın kötü olmasıdır.”

6) Çalışmanızı son ana bırakmayın – zamana yayın ve aralıklı yapın

“Pek çok öğrenci ders çalışır – son dakikaya kadar bekler, sonra bir akşamda bilgileri tekrar tekrar gözden geçirirler. Ancak araştırmalar bunun uzun süreli hafıza için iyi olmadığını gösteriyor. Ertesi günkü sınavda başarılı olmanızı sağlayabilir, ancak finalde o kadar fazla bilgiyi aklınızda tutamazsınız ve bir sonraki yıl, bir sonraki seviye ders için bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda, hafızanızda olmayacaktır.

“Bu durum istatistikte sıklıkla yaşanır. Öğrenciler bir sonraki yıl okula geri döndüklerinde her şeyi unutmuş gibi görünürler çünkü sınavlara bir akşam öncesinden çok çalışmışlardır.

“En iyi fikir tekrara yer vermektir. Bir gün biraz çalışın, sonra bilgi kartlarınızı kaldırın, sonra ertesi gün çıkarın, iki gün sonra işlemi tekrarlayın. Çalışma üstüne araştırmalar, aradaki sürenin gerçekten önemli olduğunu gösteriyor.”

7) Öğretmenler de derslerini aralıklı ve karışık yapmalıdır

“Kitabımızda öğretmenler için de bilgiler var. Eğitim sistemimiz bilginin toplu olarak sunulmasını teşvik etme eğilimindedir.

Tipik bir üniversite kursunda, bir gün bir konuyu, ikinci gün başka bir konuyu, üçüncü gün başka bir konuyu ele alırsınız. Bu toplu sunumdur. Asla geri dönüp materyali yeniden dönüştürmez ya da yeniden ele almazsınız.

Ancak öğretmenler için önemli olan, materyali günler ya da haftalar sonra tekrar öğrencinin önüne koymaktır. Bunu yapabilecekleri birkaç yol var. Washington Üniversitesi’nde bazı eğitmenler haftalık sınavlar yapıyor ve eskiden sınavlara sadece o haftanın derslerinden materyaller koyuyorlardı. Şimdi ise iki ya da üç hafta öncesinden daha fazla materyal getiriyorlar. Bir psikoloji eğitmeni, her ders sırasında günler ya da haftalar öncesine ait materyalleri geri getirmek için açıkça zaman ayırıyor.

Bu ev ödevlerinde de yapılabilir. İstatistik derslerinde, tüm problemlerin aynı kategoride olduğu ödevler vermek tipiktir. Korelasyonlar öğretildikten sonra, örneğin bir öğrencinin ev ödevi korelasyon üzerine problemlerdir. Bir sonraki hafta T testleri öğretilir ve tüm problemler T testleri üzerinedir. Ancak iki ya da üç hafta önce işlenen konularla ilgili sorular serpiştirmenin akılda kalıcılık için gerçekten iyi olduğunu gördük.

Ve bu, derslerin içeriğine de yerleştirilebilir. Diyelim ki bir sanat tarihi dersi alıyorsunuz. Ben bu dersi aldığımda Gauguin’i öğrendim, sonra onun pek çok resmini gördüm, sonra Matisse’e geçtim ve onun pek çok resmini gördüm. Hem öğrenciler hem de eğitmenler bunun farklı sanatçıların resim tarzlarını öğrenmek için iyi bir yol olduğunu düşünüyor.

Ancak deneysel çalışmalar durumun hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Öğrencilere bir sanatçıdan örnek vermek, sonra başka bir sanatçıya geçmek, sonra başka bir sanatçıya geçmek ve sonra tekrar geri dönmek daha iyidir. Bu serpiştirme veya karıştırma, görmediğiniz resimlere aktarılabilecek çok daha iyi bir öğrenme sağlar – öğrencilerin, örneğin bir testte resimlerin yaratıcılarını doğru bir şekilde tanımlamasına izin verir.

Ve bu her türlü problem için işe yarıyor. İstatistiğe geri dönelim. Üst düzey sınıflarda ve gerçek dünyada, ne tür bir istatistiksel problemle karşılaştığınız size söylenmez – kullanmanız gereken yöntemi bulmanız gerekir. Ve farklı türden problemlerin bir karışımıyla uğraşma ve hangisinin hangi tür yaklaşım gerektirdiğini teşhis etme deneyiminiz yoksa bunu nasıl yapacağınızı öğrenemezsiniz.”

8) “Matematik insanı” diye bir şey yoktur

“Stanford’dan Carol Dweck’in gerçekten ilginç bir çalışması var. Öğrencilerin öğrenme konusunda iki zihniyetten birine sahip olma eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Birincisi sabit bir öğrenme modeli. ‘Bu konu için belli bir yeteneğim var – diyelim ki kimya ya da fizik – ve bu sınıra ulaşana kadar başarılı olacağım’ diyor. Bunu geçersem, benim için çok zor olur ve başarılı olamam. Diğer zihniyet ise büyüme zihniyetidir. Bu zihniyet, öğrenmenin etkili stratejiler kullanmayı, işi yapmak için zaman ayırmayı ve sürece dahil olmayı içerdiğini ve tüm bunların bir konudaki kapasitenizi kademeli olarak artırmanıza yardımcı olduğunu söyler.

Zihniyetlerin, öğrencilerin sonunda ne kadar başarılı olacaklarını tahmin ettiği ortaya çıktı. Büyüme zihniyetine sahip öğrenciler, zorluklar karşısında sebat etme ve zorlu derslerde başarılı olma eğilimindedir. Sabit zihniyetli öğrenciler ise bu eğilimde değildir.

Dolayısıyla öğretmenler için çıkarılacak ders, öğrencilerle konuşup büyüme zihniyetinin gerçekten daha doğru bir model olduğunu söyleyebilirseniz – ki öyledir – o zaman öğrenciler yeni stratejiler denemeye, derse bağlı kalmaya ve öğrenmeyi teşvik edecek şekillerde çalışmaya daha açık olma eğilimindedir. Yetenek, zeka ve öğrenme, bunlara nasıl yaklaştığınızla ilgilidir – biz daha akıllıca çalışmak diyoruz.”

İlgili gönderi
BlogPsikolojiSağlıkSosyal

"Hatırlamayı hatırlamak" İleriye dönük belleğinizi geliştirecek ipuçları

İleriye dönük bellek, hatırlamak için hatırlama veya gelecekteki bir niyeti gerçekleştirmek…
Daha fazla oku
BlogTeknoloji

İnternet Hızını Artırmak için DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS ayarlarını değiştirmek günlük internet hızınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir…
Daha fazla oku
BlogSanat

Sanat Eserlerini Keşfetmek İçin Yeni Bir Yaklaşım

Sanat eserlerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaya hazır mısınız? Bu yazımızda…
Daha fazla oku
Bülten
Haberdar Olun

Magniphant'ın Bültenine kaydolun ve Magniphant'ın size özel en iyi haberlerini alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BlogSosyal

Gezginlere göre dünyanın görülmesi gereken en güzel 30 yeri

Worth reading...