75%
Sağlık

Aynaya Bakarak Sağlığınız Hakkında Çok Şey Öğrenebilirsiniz

İşte dikkat edilmesi gereken sekiz vücut bölgesi, kendi kendine muayenenin nasıl yapılacağı ve hangi belirtilerin randevu alma zamanının geldiğini göstergesi.

Sadece birkaç dakikanızı ayırarak kendi kendinizi muayene etmeniz kanser, göz hastalıkları, ayak problemleri, osteoporoz, diş eti hastalıkları ve daha fazlasını tespit etmenize yardımcı olabilir. Bu muayeneler, düzenli tıbbi ziyaretlerin veya testlerin yerini almamalı, hatta bunları ertelememelidir, ancak bir doktora görünme veya bir durumu kontrol ettirme zamanının geldiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

1. Cilt

Neye dikkat edilmeli?

Yeni lekeler veya lezyonlar ya da renk, şekil veya boyut değiştiriyor gibi görünen önceden var olan benler. Kadınlar alt bacaklarına, erkekler ise sırtlarına özellikle dikkat etmelidir.

Nasıl yapılır?

Yüzünüzü ve kulaklarınızı, gövdenizi (göğüslerin altı dahil), kollarınızı ve koltuk altlarınızı ve bacaklarınızın ön taraflarını yakından inceleyin. Sırtınızı aynaya dönün ve telefonunuzla omzunuzun üzerinden bir fotoğraf çekin; sırtınızı taramak için yakınlaştırma işlevini kullanın.

Kimi aramalısınız? Kanserli olabilecek lezyonları belirlemek için cildinizi derinlemesine inceleyecek olan dermatoloğunuzu.

2. Gözler

Neye dikkat edilmeli?

Kirpik çizgisi boyunca biriken kabuklu bir maddeye dikkat edilmeli. Gözünüz ayrıca tahriş olmuş, pütürlü veya kaşıntılı hissedebilir. Blefarit adı verilen bu durum yetişkinlerin yarısında görülür. Michigan Üniversitesi’nde göz doktoru olan Olivia Killeen, sorunun kendi kendine teşhis edilmesinin kolay olduğunu söylüyor.

Nasıl yapılır?

Birkaç damla göz yakmayan bebek şampuanı, yüz temizleyici veya göz kapağı temizleme solüsyonunu köpürene kadar biraz suyla karıştırın, ardından her seferinde bir göz kapağına nazikçe masaj yaparak uygulayın ve iyice durulayın. Pullar çözülür ve tahriş azalırsa, bu durumu kontrol altına almışsınız demektir; bu rutini birkaç günde bir uygulamanız yeterlidir.

Kimi aramalısınız? Bu basit tedavi işe yaramazsa, daha ciddi bir sorununuz olabilir. Bir göz doktoruna başvurun.

3. Ağız

Neye dikkat edilmeli?

Plak, diş eti hastalığına katkıda bulunan yapışkan bir bakteri tabakasıdır.

Nasıl yapılır?

Bazı plak boyama tabletler satın alın – plağı geçici olarak pembe veya mavi gibi parlak bir renge boyayan çiğnenebilir tabletlerdir. Çiğnedikten sonra renkli lekeler olup olmadığına bakın; dişlerin arkasını görmek için küçük bir el aynası kullanabilirsiniz.

Kimi aramalısınız? Diş hekiminizi. Diş hekimlerinin hemen hepsi, erken evre diş eti hastalığının genellikle profesyonel bir temizlik ve iyileştirilmiş bir ağız hijyeni rutini ile geri döndürülebilir olduğunu; periodontitis adı verilen geç evre diş eti hastalığının ise geri döndürülemez olduğunu söylüyor.

4. Boğaz

Neye dikkat edilmeli?

Yutkunurken yumrular veya şişkinlikler. Bunlar hipotiroidizm (tiroidin az çalışması), hipertiroidizm (tiroidin fazla çalışması), tiroid kanseri veya guatr (tiroidin büyümesi) gibi tiroid sorunlarına işaret edebilir.

Nasıl yapılır?

Yakınınızda bir bardak su bulundurun. Bir el aynası kullanarak boynunuzun alt ön bölgesine odaklanın. Bir yudum su alın, başınızı hafifçe geriye doğru eğin (gözlerinizi aynadan ayırmadan) ve yutkunarak boynunuzda herhangi bir şişkinlik veya yumru olup olmadığına bakın. Adem elmanızla tiroidinizi karıştırmayın; tiroid, adem elmasının altında, köprücük kemiğine daha yakın bir yerde bulunur ve bir sorun olmadığı sürece genellikle görünmez.

Kimi aramalısınız? Boğazınızı muayene edecek ve gerekli testleri isteyecek olan aile hekiminiz, dahiliye veya endokrinoloğa başvurabilirsiniz.

5. Göğüsler

Neye dikkat edilmeli?

Boyut, şekil veya cilt dokusundaki değişiklikler – meme kanseri veya fibroadenomun (kanserli olmayan meme yumrusu) olası uyarı işaretleridir.

Nasıl yapılır?

Üstsüz dururken ellerinizi kalçalarınızın üzerine koyun ve göğüs kaslarınızı esnetmek için hafifçe bastırın. (Erkekler: Bunu siz de yapmalısınız.) Topaklar, çukurlaşma veya büzülme, göğüsler arasında yeni asimetri, yeni ters dönmüş bir meme ucu, kızarıklık veya döküntü veya sızan sıvı gibi herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakın. Daha sonra ellerinizi başınızın üzerine kaldırarak sırayı tekrarlayın.

Kimi aramalısınız? Göğüs muayenesi yapacak ve gerekli testleri isteyecek olan kadın doğum uzmanı, aile hekiminiz veya dahiliye uzmanına başvurabilirsiniz.

6. Duruş

Neye dikkat edilmeli?

S yerine C harfine benzeyen kambur bir duruş, sıkı veya zayıf kaslara veya olası omurga kırıklarına işaret eder.

Nasıl yapılır?

Bir boy aynasının önünde yan durun, bacaklarınızı kalça genişliğinde açın ve başınızın tepesini gökyüzüne doğru kaldırın. Başınızı aynaya doğru çevirin. Kulağınız, omzunuz, kalçanız, diziniz ve ayak bileğiniz aynı hizada olmalı ve sırtınız yumuşak bir S şeklinde olmalıdır (akciğerlerin arkasında hafifçe dışa doğru ve belin yakınında içe doğru kıvrılır). Sırtınız daha C şeklindeyse, başınız öne doğru itilmişse veya bir kamburluk varsa, daha uzun durmaya çalışın. Eğer yapamıyorsanız, osteoporoza bağlı omurga kırıkları yaşıyor olabilirsiniz, diyor Durham, Kuzey Carolina’daki Duke Integrative Medicine’da Integrative Yoga for Seniors öğretmen eğitiminin eş direktörü Carol Krucoff.

Kimi aramalısınız? Yoga veya fizik tedavi önerebilecek olan sağlık uzmanı, osteoporozdan şüphelenirlerse, sizi kemik yoğunluğu taraması için bir endokrinologa yönlendirebilirler.

7. Saç

Neye dikkat edilmeli?

Açıklanamayan incelme veya yamalı saç dökülmesi.

Nasıl yapılır?

Bir elinizi saçınızda gezdirin ve saç tellerinin çıkıp çıkmadığına bakın. Eğer çıkıyorsa, saç tellerinin uçlarını incelemek için bir büyüteç kullanın. Yıpranmışlarsa, bu muhtemelen saç kurutma makinesinin aşırı kullanımından veya boyamadan kaynaklanan hasarı gösterir. Amerikan Saç Restorasyon Cerrahisi Kurulu’nun eski başkanlarından Sara Wasserbauer, uçların sivrileşmiş olması halinde, sağlıklı yeni saçların çıkmaya başladığı anlamına geldiğini, bunun da yoğun bir stres veya hastalık döneminden birkaç hafta ila birkaç ay sonra ortaya çıkabilen bir durum olduğunu söylüyor.

Kimi aramalısınız? Topikal veya oral saç uzatma ilaçları önerebilecek olan aile hekiminiz, dahiliye uzmanı veya dermatolog ile görüşebilirsiniz.

8. Ayaklar

Neye dikkat edilmeli?

Destek ayağınızı değiştirdiğinizde ayak kemerinizde meydana gelen değişiklikler.

Nasıl yapılır?

Bir boy aynasının önünde çıplak ayakla durun ve sağ tarafınız aynaya en yakın olacak şekilde yana dönün. Ağırlığınızı sağ ayağınıza verin, sol ayağınızı birkaç santim ileri kaydırın ve sol ayağınızın kavisine bakın. Şimdi ağırlığınızı sol ayağınıza verin. Naperville, Illinois’deki Family Podiatry Center’da cerrah olan Marlene Reid, ayak kemeriniz düzleşirse, “kemeri tutan tendonun zayıfladığını gösterebilir” diyor. Bu genellikle sadece bir ayakta meydana gelir, bu nedenle işlemi diğer tarafta da tekrarlayın.

Kimi aramalısınız? Ortopedist, rahatsızlığınız varsa ortez reçete edebilir ve kemeri destekleyen ayakkabılar önerebilir.

Kaynak : https://www.aarp.org

Editor's Rating & Review

First and foremost a moisturizer, this lightweight formula hydrates combination skin amazingly well and offers sheer coverage. Seven versatile shades blend well with most skin tones. Applying over primer helps smooth and extend its already long wear. One tube yields a fair amount, though it won't last long with daily use. SPF 20, though a big bonus, could be higher. Those wanting medium- to full-coverage may be disappointed.
79%

Easy to Use

71%

Customize

Positives

  • +Gutenberg Ready & Enhanced
  • +Custom Post Block Builder
  • +Multiple Post Styles & Layouts

Negatives

  • -Easy to Setup & Customize, OneClick Demo
  • -Plenty of stunning layouts for Home & Posts
  • -Gutenberg-ready & supports the WooCommerce
75%

Where to Buy

Buy on Amazon
İlgili gönderi
BlogPsikolojiSağlıkSosyal

"Hatırlamayı hatırlamak" İleriye dönük belleğinizi geliştirecek ipuçları

İleriye dönük bellek, hatırlamak için hatırlama veya gelecekteki bir niyeti gerçekleştirmek…
Daha fazla oku
BlogSağlıkYemek

Kafein nasıl çalışır ve kahve içmek için en iyi zaman nedir?

Hangi kimyasal hem böcek ilacı olarak kullanılabilir, hem prematüre bebeklerin düzgün nefes…
Daha fazla oku
SağlıkYemek

Bu Kitap Bildiğimiz İtalyan Yemeklerini Yarattı

Birleşik İtalya’nın ilk günlerinde, Pellegrino Artusi ulusal bir mutfağın oluşmasına…
Daha fazla oku
Bülten
Haberdar Olun

Magniphant'ın Bültenine kaydolun ve Magniphant'ın size özel en iyi haberlerini alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir