Blog

Görmezden Gelemeyeceğiniz Yaratıcı Araba Reklamları

Kabul edelim, araba reklamları genellikle sıkıcıdır. Özellikle de basılı olanlar. Çoğunlukla yolda ya da patikada giden bir araba ve etrafına yazılmış teknik özellikler, ilginç bir şey yoktur. Ancak bazen otomobil üreticileri, otomobillerin kendileri için harcadıkları çabanın aynısını reklamlar için de harcıyor.

Bu reklamların ne kadar başarılı olduğunu bilmiyoruz ama hepsi tek kelimeyle dahiyane.

Fiat Panda – “Çevre üzerinde daha az etki için tasarlandı”

Fiat bu reklamda bir taşla birçok kuş vurmaya çalışmış. Her şeyden önce, bu reklamdaki arabanın adı Panda ve sonra onu kullanan da bir panda.

Fiat’ın bize anlatmaya çalıştığı, otomobilin sürücüler için güvenli olmasının yanı sıra (pandanızın kullanmasına izin vermeyin), daha çevre dostu olduğudur.

IVECO – “İhtiyacınız Olanı ve Hayal Bile Edemeyeceğinizi Taşıyor”

IVECO, Industrial Vehicles Corporation’ın kısaltması olup bir İtalyan otomobil üreticisidir. IVECO araçları yük taşıma konusunda oldukça yeteneklidir ancak bu reklam biraz fazla ileri gitmiş.

Hesap yaparsak, burada gösterilen araç 3 ton ağırlığında olması gereken bir kamyonet taşıyor, bunun üzerinde 2 tonluk bir forklift var ve bisiklete binen bir fil de 3,2 ton daha ekliyor. Bu da 8,2 tona ulaşıyor! Burada gösterilen aracın tüm bunları taşıyabilmesi pek olası değildir.

Ford Trucks – “Siz yükleyebiliyorsanız, biz de taşıyabiliriz”

Bu reklam etki-tepkinin ve fiziğin zekice bir kullanımıdır. Ford sorumluluk reddi beyanında bulunmadı ancak bir kamyona kasa bu şekilde yüklenmez. Delicesine ağır nesneler bırakıldığında kamyon düşmenin etkisiyle harap olur.

Bu bir yana, Ford kamyonları gerçekten etkileyici çekme ve taşıma yeteneklerine sahiptir, bu nedenle reklam bu açıdan doğrudur. Sadece kamyonu uygun bir şekilde yüklemeniz gerekir.

Chevrolet Suburban – “4 x 4 x 4”

Chevrolet, Suburban’ın sadece her türlü araziyi fethetmekle kalmayıp aynı zamanda çok fazla ağırlık taşıyabildiğini de bilmenizi istiyor.

Suburban 3600 kg’nin üzerinde yük taşıyabilir, ancak bu yük kabinde değil römorkta taşınır. Ayrıca, bir fili Suburban ile off-road’a göndermeyi kimse düşünmez. 🙂

Peugeot 206 Escapade – “Sizinle hafta sonuna hazır”

Görünüşe göre 206 Escape’i bisiklet üzerinde taşıyabilirsiniz ama bu doğru değil. Bu reklam, hafta sonu için planınız ne olursa olsun, 206 Escape’in bunu mümkün kılabileceğine inanmanızı istiyor.

Escape’in yetenekli bir otomobil olması, hafta sonu kaçamağınız nerede olursa olsun oraya ulaşmanızı mümkün kılabilir.

Smart – “Yakıt Tüketimi”

Smart’ın araçlarının piyasadaki diğer araçlardan ne kadar farklı olduğunu anlatmak için ‘akıllı’ yaklaşımını kullanmasının bir başka örneği. Smart Cars’ın tüm fikri seyahati daha çevreci hale getirmektir.

Bu fotoğrafın yakıt tüketim ölçeğine göre çekilip çekilmediğini kesin olarak söyleyemeyiz ancak, Smart Cars diğer araçlara kıyasla önemli ölçüde daha az yakıt tükettiğini söyleyebiliriz.

Toyota Prado – “Her Açıdan Mükemmel”

Toyota’nın bu reklam aracılığıyla insanlara anlatmak istediği şey, Prado’nun şehir ve vahşi doğa için eşit derecede donanımlı olduğudur. Bu SUV, keşfedilmemiş bölgeleri keşfetmek için olduğu kadar market alışverişi yapmak için de eşit derecede yetenekli olacak şekilde üretilmiştir.

Prado’ya ilgi gösteren hayvanlar dışında, bu reklam oldukça doğru. Prado gerçekten de her amaca uygun bir otomobil.

Volkswagen – “Bi-Xenon farlar her Passat’ta standart”

Vahşi hayvanlar yılda 260.000 kazaya neden olmakta, 1.200 insanın yaralanmasına yol açmakta ve 150 kişinin hayatına mal olmaktadır. Geyiklere yansıtıcı ceket giydirmek mümkün olmadığından VW daha uygulanabilir bir yaklaşım benimsemiştir.

Her Passat’a Bi-Xenon far eklediler, böylece geyikler yansıtıcı ceketler giymemiş olsalar bile onları yolda görebiliyorsunuz.

Hyundai Terracan

Bu soyut bir araba sanatı– hadi deşifre etmeye çalışalım. Yani o kadar çamurlu bir Terracan’ı gösteriyor ki sanki kilden yapılmış gibi görünüyor ya da belki de Terracan’ın off-road’da o kadar rahat olduğu anlamına geliyor ki patikanın bir parçası gibi.

Nissan Frontier Navarra – “Şehrin vahşiliği için üretildi”

Kamyonetler genellikle, hırdavatçıya ya da inşaat alanlarına hızlıca gitmek dışında şehir trafiğinde işi olmayan sağlam yük hayvanları olarak görülür. Nissan bu reklamla bu düşünceyi değiştirmeye çalışıyor.

‘Şehrin vahşiliği için üretildi’ başlığı, bu kamyonun şehirler ve taşra için eşit derecede iyi olduğunu ifade ediyor. Bu, Nissan’ın kamyonetlerin ABD’deki gibi yaygın bir kullanımı olmadığı Avrupa pazarına girişiydi.

Lamborghini – “İtalya’nın Bir Parçası. Her Lamborghini Sant’agata Bolognese’de El Yapımıdır”

Bu basılı reklam İtalyan mimarisinin ikonik bir sahnesini göstermektedir. Bu, Lambo’nun İtalya’nın bir parçası olduğunu, sanki İtalya’nın Lambo üretmekten gurur duyduğunu fark ettirmeyi amaçlamaktadır.

Bu sınıftaki otomobillerin robotlar tarafından üretilmesi utanç verici olduğundan, reklamın sloganı izleyicilere her Lambo’nun dünyanın moda ve tasarım başkenti Sant’agata Bolognese, İtalya’nın tam kalbinde elle üretildiğini garanti etmektedir.

Ford Servis – “Buzun Üstesinden Gelin. Daha İyi Tutuş için Yeni Lastikler Alın”

Bu bir reklamdan çok bir kamu hizmeti mesajıdır. Kar yağan bir bölgede yaşıyorsanız kışın yeni lastikler almalısınız. Kış lastikleri sürüşü daha kolay ve güvenli hale getirir.

Ancak, kış lastiği aldıktan sonra crossover’ınızın arkasına bir gemi çekebilmeyi bekliyorsanız, bu gerçekleşmeyecektir. Aksi takdirde Ever Given (Süveyş Kanalı’nda sıkışan dünyanın en büyük konteyner gemilerinden biri) dünya ticaretini 9 gün boyunca sekteye uğratmazdı.

Audi – “Artık içeri girmek daha kolay. Audi First Choice kullanılmış arabalar”

Bu da bir başka soyut sanat reklamı. Buradaki konsept muhtemelen kullanılmış bir araba istiyorsanız Audi’nin en iyi seçenek olduğudur.

Reklam, Audi’den kullanılmış bir arabayı Audi bakımlı ve iyi durumda olduğuna güvenerek satın alabileceğiniz Audi servisini göstermektedir. Labirentin tüm konsepte nasıl uyduğu herkes tarafından anlaşılacak bir şey değil.

İlgili gönderi
BlogPsikolojiSağlıkSosyal

"Hatırlamayı hatırlamak" İleriye dönük belleğinizi geliştirecek ipuçları

İleriye dönük bellek, hatırlamak için hatırlama veya gelecekteki bir niyeti gerçekleştirmek…
Daha fazla oku
BlogTeknoloji

İnternet Hızını Artırmak için DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS ayarlarını değiştirmek günlük internet hızınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir…
Daha fazla oku
BlogSanat

Sanat Eserlerini Keşfetmek İçin Yeni Bir Yaklaşım

Sanat eserlerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaya hazır mısınız? Bu yazımızda…
Daha fazla oku
Bülten
Haberdar Olun

Magniphant'ın Bültenine kaydolun ve Magniphant'ın size özel en iyi haberlerini alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir