BlogHaberSağlıkTeknoloji

Mavi Işık Lensleri Göz Yorgunluğuna Yardımcı Olur mu?

Daha önce yapılan araştırmaların analizi, mavi ışık filtreli lenslerin göz yorgunluğunu veya uyku sorunlarını azaltmayabileceğini gösteriyor

Mavi ışığı filtreleyen lensler, gözlerimizi ekranların göz yorgunluğu ve kötü uyku ile ilişkilendirilen parıltılı ışığından korumak için giderek daha popüler bir çözüm haline geldi. Hatta son yıllarda ünlüler tarafından onaylanan ve stil rehberlerinde sıralanan moda ifadeleri haline geldiler. Ancak yeni bir inceleme makalesi, bu tür lenslerin insanların düşündüğü kadar etkili olmayabileceğini gösteriyor.

Cochrane Sistematik İncelemeler Veritabanı’nda geçen hafta yayınlanan makale, mavi ışık filtreli lenslerin görme yorgunluğu, uyku kalitesi ve göz sağlığını nasıl etkilediğini inceleyen önceki çalışmalardan elde edilen verileri analiz etti. Çalışmanın yazarları, mavi ışık filtresi takmanın insanların bilgisayar kullandıktan sonra hissettikleri göz yorgunluğunu azaltmadığını tespit etti. Sonuçlar, yatmadan önce bu özel lensleri takmanın uyku kalitesini artırıp artırmadığı konusunda net değildi.

Çalışmada yer almayan New York Eyalet Üniversitesi Optometri Koleji profesörü Mark Rosenfield, “Bu mükemmel bir inceleme” diyor. “Sonuçlar hiç de sürpriz değil…. Mavi ışık engelleyici lenslerin göz yorgunluğu üzerinde herhangi bir etkisi olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığına dair tamamen aynı şeyi bulan bir dizi çalışma yapıldı.” Yeni incelemenin, özellikle bu amaçla pazarlanmalarına rağmen mavi ışık engelleyici lenslerin göz yorgunluğunu etkilediğine dair neredeyse hiçbir kanıt bulunmadığı gerçeğini pekiştirdiğini de sözlerine ekliyor.

Araştırmalar, Hindistan, Birleşik Krallık ve Avustralya dahil olmak üzere birçok ülkede mavi ışığı filtreleyen gözlükler için yüksek reçete oranları olduğunu göstermiştir. 2019 yılında Melbourne Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Avustralya’daki optometristlerle bir anket yaptı ve yaklaşık yüzde 75’inin klinik uygulamalarında mavi ışığı engelleyen gözlükler reçete ettiğini tespit etti. Melbourne Üniversitesi’nde optometri ve görme bilimleri doçenti ve 2019 anketinin ortak yazarı olan Laura Downie, gözlüğün göz yorgunluğunu, kötü uykuyu veya dijital cihaz kullanımından kaynaklanan görme bozukluğunu iyileştirme kabiliyetine ilişkin mevcut kanıtların kalitesini daha fazla araştırmaya karar verdi.

GÖZ SAĞLIĞI VE GÖRME YORGUNLUĞU

Downie ve meslektaşları yeni incelemeleri için altı ülkeden 17 rastgele kontrollü çalışma belirledi. Çalışmalar 5 ila 156 katılımcıya sahipti ve bir gün ile beş hafta arasında sürdü. Çalışmaların analizi, standart şeffaf lenslerle karşılaştırıldığında, görüş yorgunluğunu azaltmak için mavi ışık filtreli gözlük kullanmanın kısa vadeli bir avantajı olmadığını göstermiştir. Çalışmalardan sadece bir tanesi mavi ışık filtreli gözlüklerin görme üzerindeki etkisini incelemiş ve çok az etkisi olduğunu ya da hiç etkisi olmadığını ortaya koymuştur. Araştırmacılar ayrıca lenslerin retina hasarı gibi diğer göz sağlığı sorunları üzerindeki etkisi hakkında da bir sonuca varamadılar, çünkü dahil edilen çalışmaların hiçbiri bu tür sonuçları incelemedi.

Mavi ışığın göz yorgunluğuna neden olduğu ya da göz yorgunluğunu arttırdığı yönündeki yaygın inanışa rağmen Rosenfield bu bağlantının zayıf olduğunu düşünüyor. Mavi ışığın en büyük kaynağı güneştir; dijital cihazların ekranları, insanların güneş ışınlarından aldığı mavi ışık miktarının yüzde 1’inden daha azını yayar. Ayrıca, mavi ışığı göz yorgunluğuna bağlayan bilinen bir fizyolojik mekanizma olmadığını söylüyor.

Downie, telefon veya bilgisayar ekranına uzun süre bakarken hissedebileceğimiz gerginliğin, kötü alışkanlıklar veya altta yatan rahatsızlıklar gibi birden fazla faktörden kaynaklanabileceğini söylüyor. Downie ve Rosenfield, dijital cihazlarla etkileşim şeklimizin göz yorgunluğuna ekranların mavi ışığından daha fazla katkıda bulunduğunu savunuyor. Downie, ekran kullanım sıklığını ve süresini değiştirmenin ve kişinin gözlerini ekranlardan uzaklaştırmanın rahatsızlığı azaltmada daha önemli olabileceğini söylüyor. Downie, göz yorgunluğu yaşayan kişilerin, uzağı görme veya göz kuruluğu gibi altta yatan bir sağlık sorunu olup olmadığını değerlendirmek için bir doktora görünmeleri gerektiğini de sözlerine ekliyor.

UYKU SORUNLARI

Kötü uyku da büyük ölçüde ekranlardan gelen mavi ışığa maruz kalmayla ilişkilendirilmiştir. Rosenfield, önceki çalışmaların gece geç saatlerde cihaz kullanımının uyku düzenini bozduğunu gösterdiğini söylüyor. Mavi ışığın, beyne uyku sinyali gönderen melatonin hormonunun salınımını engellediği bilinmektedir. Bu durum araştırmacıların uyku döngüsündeki bozulmaları mavi ışıkla ilişkilendirmesine yol açmıştır.

Ancak Downie ve ekibinin analizi, yatmadan önce mavi ışığı filtrelemenin gerçekten yardımcı olmayabileceğini ortaya koydu. Çalışmalardan altısı yatmadan önce mavi ışık filtreleyici lens takmanın uyku kalitesini etkileyip etkilemediğini incelemiş olsa da, çalışmalardan elde edilen bulgular tutarsızdı. Çalışmalardan üçü mavi ışık filtreli lenslerle uyku kalitesinde önemli bir iyileşme olduğunu bildirirken, diğer üçü filtre takan grup ile kontrol grubu arasında önemli bir fark olmadığını bildirmiştir. Katılımcılar da çoğunlukla uyku bozukluğu olan kişilerdi. Downie ve meslektaşları, mavi ışık filtreli lenslerin genel yetişkin nüfusu için yararlı olup olmadığı konusunda herhangi bir sonuca varamadı.

Rosenfield, uykuyu iyileştirmek için bir başka seçeneğin de birçok akıllı telefonda bulunan “gece vardiyası” veya “karanlık modu” etkinleştirmek olabileceğini söylüyor. Bu modlar ekranların daha sıcak renkler yaymasını, parlamayı azaltmasını ve mavi ışık emisyonlarını düşürmesini sağlar. Ancak bu ayarın kişinin uykusuna özel gözlüklerden daha fazla yardımcı olup olmadığı da bilinmiyor.

Rosenfield, göz bakımı üzerindeki etkisini anlamak için mavi ışık ve daha geniş anlamda filtreler üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor. Rosenfield, örneğin, mavi ışığın belirli dalga boylarının diğerlerinden daha zararlı olup olmadığı konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunu söylüyor. Araştırmacılar ayrıca mavi ışığı daha fazla engelleyen filtreli gözlükleri test etmeyi de düşünebilirler.

Rosenfield, mavi ışığı filtreleyen gözlüklerin göz sağlığı için kullanılmasına gelince, şimdilik “insanların bunları satın almasını destekleyecek hiçbir şey yok” diyor.

İlgili gönderi
BlogPsikolojiSağlıkSosyal

"Hatırlamayı hatırlamak" İleriye dönük belleğinizi geliştirecek ipuçları

İleriye dönük bellek, hatırlamak için hatırlama veya gelecekteki bir niyeti gerçekleştirmek…
Daha fazla oku
BlogTeknoloji

İnternet Hızını Artırmak için DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS ayarlarını değiştirmek günlük internet hızınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir…
Daha fazla oku
BlogSanat

Sanat Eserlerini Keşfetmek İçin Yeni Bir Yaklaşım

Sanat eserlerine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaya hazır mısınız? Bu yazımızda…
Daha fazla oku
Bülten
Haberdar Olun

Magniphant'ın Bültenine kaydolun ve Magniphant'ın size özel en iyi haberlerini alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

75%
Sağlık

Aynaya Bakarak Sağlığınız Hakkında Çok Şey Öğrenebilirsiniz

Worth reading...