Sağlık

Bilim İnsanları Gün İçinde Yapılan Şekerlemenin Sağlıklı Bir Beynin Anahtarı Olabileceğini Söylüyor

  • Daha önceki çalışmalar, şekerleme ile hafıza ve sağlık göstergeleri arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.
  • Yeni araştırmalar, gündüz şekerlemenin daha büyük beyin hacmiyle ilişkili olabileceğini öne sürüyor.
  • Şekerleme süresi önemli bir faktördür ve ideal süre yaklaşık 20 ila 30 dakikadır.

Rahatlamak ve yeniden enerji toplamak için gün ortasında kısa bir şekerleme yapmaktan daha iyi bir şey yoktur. Gündüz kestirmeleri konusunda kendinizi suçlu hissediyorsanız, üzülmeyin – yeni bir çalışma, düzenli gündüz kestirmelerinin sağlıklı bir beyinle ilişkili olabileceğini ortaya koydu.

Sleep Health dergisinde yayımlanan çalışmada, Birleşik Krallık’ta 40 ila 69 yaşları arasındaki 500.000 kişiden sağlık, genetik ve yaşam tarzı bilgileri toplayan UK Biobank’ın verileri incelendi. University College London ve Uruguay’daki Cumhuriyet Üniversitesi’nden araştırmacılar, gündüz düzenli şekerleme ile biliş ve beyin yapısı arasında bir ilişki olup olmadığını görmek için UK Biobank katılımcılarından 35.080’inin verilerini değerlendirdi.

Araştırma sonuçları, düzenli gündüz şekerlemeleri ile daha büyük beyin hacmi arasında bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Bilim insanlarına göre, toplam beyin hacmi önemli bir sağlık ölçütüdür ve ölüm riskinin bir göstergesi olabilir. Ancak gündüz uykusu ile bilişsel sonuçlar ve görsel hafıza arasında herhangi bir bağlantı bulunmadığını unutmayın.

Şekerleme yapmak sizin için iyi mi?

Bu, şekerleme ve sağlık belirtileri ve sonuçlarını inceleyen ilk çalışma değildir. Journal of the American Geriatrics Society tarafından daha önce yapılan bir araştırmada, 30 ila 90 dakika arasında şekerleme yapan bireylerin, yapmayan ya da 90 dakikadan daha uzun süre kestiren katılımcılara kıyasla, iyi bir hafızaya işaret eden daha iyi kelime hatırlama becerisine sahip oldukları bulunmuştur.

Öğle uykusu veya dinlenme molası anlamına gelen İspanyolca bir kelime olan siesta üzerine yapılan yeni bir araştırma, 30 dakika veya daha kısa süren bir siesta yapan kişilerin, hiç şekerleme yapmayanlara kıyasla kan basıncının yükselme olasılığının %21 daha düşük olduğunu ortaya koymuştur.

Bir şekerleme ne kadar uzun sürmelidir?

Siestalar üzerine yapılan aynı çalışmada, 30 dakikadan fazla uyuklayan bireylerin daha yüksek vücut ağırlığına, daha yüksek kan şekeri seviyelerine ve yüksek tansiyona sahip olma olasılığının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Diğer araştırmalar, gündüz aşırı uyuklamanın gelecekte Alzheimer riskini arttıracağını öne sürmüştür.

Sağlık uzmanlarımız, yetişkinler için 20 dakika civarında ve 30 dakikadan fazla olmayan bir şekerlemenin ideal olduğunu söylüyor. Bu süre, uykunun derin aşamalarına dalmadan ve gece uykusuna müdahale etmeden kısa, onarıcı bir “güç uykusunun” faydalarından yararlanmanızı sağlayacaktır.

Daha iyi bir uyku için hangi adımları izleyebilirim?

Gün içinde kısa bir şekerleme yapmayı tercih ediyorsanız, kısa ve dinlendirici bir şekerleme idealdir. Ancak kendinizi uzun süre uyuklarken bulursanız, bu yetersiz gece uykusunun veya düşük uyku kalitesinin bir göstergesi olabilir.

Her gece yaklaşık aynı saatte yattığınız bir rutin oluşturmaya çalışın. Uyku için en uygun ortamı yaratmak için yatak odasını karanlık, sessiz ve serin tutun ve ideal olarak yatmadan önce bir veya iki saat boyunca ekranlardan uzak durun. Son olarak, yatmadan en az altı saat önce kafeinden uzak durmaya çalışın ve uykunuzu etkileyebilecek uyku apnesi gibi altta yatan durumları önlemek için sağlık uzmanınızla görüşün.

Sonuç olarak: Ortaya çıkan araştırmalar, alışılmış gündüz şekerlemelerinin daha büyük beyin hacmiyle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Önceki araştırmalar gündüz şekerlemeleri ile hafıza ve diğer sağlık göstergeleri arasında olumlu bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Ancak, aşırı gündüz şekerlemeleri kötü sağlık sonuçlarıyla ilişkilendirildiğinden, şekerleme süresi anahtar gibi görünmektedir. Kendinizi yenilenmiş ve tazelenmiş hissetmek için şekerlemeleri 30 dakikanın altında tutmayı hedefleyin ve yatmadan önce de iyi uyku adımlarına odaklanın.

Kaynak : www.goodhousekeeping.com

İlgili gönderi
BlogPsikolojiSağlıkSosyal

"Hatırlamayı hatırlamak" İleriye dönük belleğinizi geliştirecek ipuçları

İleriye dönük bellek, hatırlamak için hatırlama veya gelecekteki bir niyeti gerçekleştirmek…
Daha fazla oku
BlogSağlıkYemek

Kafein nasıl çalışır ve kahve içmek için en iyi zaman nedir?

Hangi kimyasal hem böcek ilacı olarak kullanılabilir, hem prematüre bebeklerin düzgün nefes…
Daha fazla oku
SağlıkYemek

Bu Kitap Bildiğimiz İtalyan Yemeklerini Yarattı

Birleşik İtalya’nın ilk günlerinde, Pellegrino Artusi ulusal bir mutfağın oluşmasına…
Daha fazla oku
Bülten
Haberdar Olun

Magniphant'ın Bültenine kaydolun ve Magniphant'ın size özel en iyi haberlerini alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir